Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca, ewentualna druga – 12 lipca. Obwodowe komisje wyborcze zostały powołane. Jak wynika z informacji podanych przez Krajowe Biuro Wyborcze, większość składów będzie większa niż minimalne. Zgodnie ze specustawą wyborczą z 2 czerwca 2020 roku, minimalny skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej wynosi 3 członków. Przed 10 maja był z tym problem. Jak wynika z ilością powołanych członków, teraz zagrożenia nieobsadzeniem składów nie ma, bo jest ich dużo. Jednak czy zagrożenie z koronawirusem minęło?
Komisje wyborcze podczas przeprowadzania wyborów będą musiały przestrzegać wytycznych Ministerstwo Zdrowia dotyczących „szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym oraz środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych”.
Przed przystąpieniem do pracy komisji wyborczej oraz nie rzadziej niż 6 razy w czasie trwania głosowania dezynfekowane muszą być również powierzchnie: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higieniczno-sanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym.
Dodatkowo, członkom obwodowej komisji wyborczej zapewnić należy odpowiednie środki ochrony osobistej. Są to jednorazowe rękawice ochronne w liczbie zapewniającej każdemu zmianę według potrzeb, płyn do dezynfekcji rąk w ilości zapewniającej możliwość dezynfekcji rąk każdorazowo przed założeniem i po zdjęciu rękawiczek, przy konieczności użycia co najmniej 3 ml tego płynu na jednorazową dezynfekcję ora przyłbice lub półmaski filtrujące FFP1 w liczbie zapewniającej każdemu członkowi tej komisji ich zmianę, zgodnie z czasem używania jej określonym lub zalecanym przez producenta.
Natomiast, jeśli członkowie będą używać przyłbic, to ich stanowisko pracy musi być odgrodzone od wyborców specjalną barierą wykonaną z tworzywa nieprzepuszczającego powietrza. Górna jej krawędź musi znajdować się na wysokości co najmniej 1 m powyżej poziomu stołu.
W lokalu wyborczym przebywać będzie mogła w tym samym czasie nie więcej niż jedna osoba na 4 m kw., a członkowie komisji będą musieli być wyposażeni w specjalne środki ochrony osobistej, m.in. jednorazowe rękawiczki, przyłbice lub półmaski – czytamy w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia ws. szczegółowych zasad bezpieczeństwa podczas wyborów prezydenckich.
Należy też zapewnić wietrzenie lokalu przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy oraz co najmniej raz na godzinę i przez co najmniej 10 minut. Stanowiska pracy poszczególnych członków obwodowej komisji wyborczej mają być rozmieszone z zachowaniem między nimi co najmniej 1,5 m odstępu. Jeżeli budynek, w którym odbywa się głosowanie wyposażony jest w instalację mechaniczną wywiewną lub grawitacyjną, powinna ona cały czas działać. Natomiast przy wejściu, w widocznym miejscu, powinien znajdować się płyn do dezynfekcji rąk dla wyborców.
Opracowanie/własne