6 NAPOI KTÓRYMI NIE WOLNO POPIJAĆ LEKARSTW!

6 NAPOI KTÓRYMI NIE WOLNO POPIJAĆ LEKARSTW!

Do popijania leków używaj tylko wody. Tak jest bezpiecznie. Inne płyny mogą sprawić, że lek zadziała silniej lub słabiej, albo nie zadziała wcale.

To czym popijamy leki ma istotne znaczenie dla tego czy lek zostanie prawidłowo wchłonięty przez organizm i czy jego substancje nie wejdą w niekorzystne interakcje z samym płynem. Zły wybór „popitki” ma więc duży wpływ na efekt leczenia. Może sprawić, że zamiast spodziewanego polepszenia stanu zdrowia, będziesz czuć się coraz gorzej.

Połykanie leków bez popijania, czyli „na sucho” też nie jest dobrym rozwiązaniem. Zadaniem płynu jest nie tylko ułatwienie przełknięcia tabletki, ale także wsparcie preparatu, aby prawidłowo rozpuścił się w organizmie i odpowiednio zadziałał.

Płynem, który jest najbezpieczniejszy i najlepiej nadaje się do popijania leków i suplementów jest niegazowana, przegotowana woda. Ważna jest także pozycja, w której przyjmujemy leki. Najlepsza jest stojąca. W pozycji siedzącej lub leżącej ruch mięśni jest słabszy przez co tabletki i draże poruszają się wolniej i mogą zatrzymać się w przełyku wywołując nudności lub wymioty.

Czym nie popijać leków?

1. Kawa i inne napoje z kofeiną

Kofeina zawarta w kawie może nasilić działanie substancji zawartych w leku, a tym samym doprowadzić do tego, że organizm zareaguje na lek zbyt gwałtownie. W konsekwencji nasilą się także działania niepożądane leku. Tak się stanie, gdy popijamy kawą leki przeciwbólowe.

2. Herbata

Na herbatę i zawartą w niej teinę powinny zwłaszcza uważać osoby przyjmujące:

  • preparaty z żelazem przy leczeniu np. anemii – teina hamuje wchłanianie żelaza i terapia niedokrwistości nie daje efektów,
  • leki stosowane przy leczeniu stanów urojeniowych i maniakalnych, schizofrenii i psychozy paranoidalnej – teina może zmniejszyć działanie tych leków nawet o 90 proc.

3. Mleko i napoje mleczne

Zawarty w mleku i przetworach mlecznych wapń tworzy z niektórymi lekami nierozpuszczalne sole, przez co leki te nie są wchłaniane przez organizm, a więc nie działają. Chodzi tu o następujące leki:

  • preparaty dojelitowe, które docelowo rozpuszczają się w jelitach – popicie ich mlekiem lub innym napojem z wapniem może doprowadzić do rozpuszczenia się leku w żołądku i uszkodzenia błony śluzowej wyścielającej żołądek,
  • bisfosfoniany – stosowane w leczeniu osteoporozy,
  • tetracykliny (antybiotyki) – przy innych antybiotykach, przy których zalecane jest spożywanie jogurtów i kefirów, pomiędzy przyjęciem leku a wypiciem napoju mlecznego należy zachować odstępy czasowe: 2 godziny przed i 1 godziny po przyjęciu antybiotyku.

4. Sok grejfrutowy

Farmakolodzy rekomendują, aby w ogóle zrezygnować z popijania leków sokami, bo niezwykle trudno jest przewidzieć czy nie nawiążą się między nimi szkodliwe interakcje. Szczególnie zaś niebezpieczny jest sok z grejpfruta. Dlaczego? Zawarty w tym soku związek: naringina (odpowiedzialna za gorzki posmak owoców) paraliżuje pracę enzymów odpowiedzialnych za metabolizm niektórych leków. A jeśli lek nie jest metabolizowany, to jego poziom we krwi wzrasta i lek zaczyna działać silniej, niż powinien.

5. Alkohol i napoje zawierające alkohol

Zasada jest prosta: przyjmujesz leki – nie pij niczego co zawiera alkohol. Nawet przy zachowaniu kilku godzin przerwy między przyjęciem leku a wypiciem alkoholu istnieje dużo ryzyko wystąpienia między nimi szkodliwych interakcji. Leki mogą zaburzać metabolizm alkoholu etylowego potęgując jego działanie. Z drugiej strony alkohol może zaburzać prawidłową aktywność samych leków. Z alkoholu powinny stanowczo zrezygnować osoby przyjmujące leki na uspokojenie, leki przeciwbakteryjne oraz leki z paracetamolem.

6. Zioła

To nieprawda, że naparami ziołowymi można bezpiecznie popijać leki. Zioła zawierają bowiem substancje lecznicze, które mogą zakłócać działanie tych zawartych w lekach. Przyjmując lekarstwa warto więc ograniczyć takie zioła jak:

  • dziurawiec – zmniejsza skuteczność leków antykoncepcyjnych,
  • siemię lniane, prawoślaz – tak skutecznie chronią błonę śluzową układu pokarmowego, że nie może ona wchłonąć substancji leczniczych.

 

Źródło/ poradnikzdrowie.pl

Foto: Michal Jarmoluk z Pixabay

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: