Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Brytyjczycy ostrzegają w kwestii szczepionek

Wielka Brytania alarmuje, że nie należy mieszać szczepionek od dwóch różnych producentów. Z całej sprawy wyszedł niezły galimatias, bowiem z jednej strony urzędnicy Public Health England nie zalecają szczepionek od dwóch różnych producentów, natomiast z drugiej strony rekomenduje taki zabieg w wyjątkowych sytuacjach. W świecie nauki rozgorzała niemała dyskusja.

Wielka Brytania do użytku na swoim terytorium dopuściła dwie szczepionki na COVID-19 od firm Pfizer i BioNTech. TVN24 przypomina, że w obu przypadkach do pełnej ochrony pacjenta potrzebne jest podanie dwóch dawek szczepionki. Tutaj zaczynają się schody, bowiem Pfizer zaleca podanie drugiej dawki już po trzech tygodniach, natomiast “brytyjska komisja ds. szczepień JCVI zarekomendowała, że zaszczepienie jak największej liczby osób pierwszą dawką powinno mieć priorytet przed podaniem drugiej dawki tym, którzy już otrzymali pierwszą”.

W związku z tym, zmieniono zalecenia i druga dawka szczepionki Pfizer może zostać podana w odstępie od 3 do 12 tygodni, natomiast ta od AstraZenca od 4 do 12 tygodni. Naukowcy i lekarze zgodnie zalecają niemieszanie szczepionek od dwóch różnych producentów, natomiast zgoła inne zdanie w tej sprawie ma Public Health England.

Urzędnicy Public Health England pierwotnie uważali, że podanie dwóch różnych szczepionek jest niezalecane, jednakże może być dopuszczalne w wyjątkowych przypadkach. Cytowana przez stację telewizyjną Mary Ramsay, szefowa departamentu szczepień w Public Health England powiedziała, że “mogą być wyjątkowo rzadkie sytuacje, w których ta sama szczepionka nie jest dostępna lub nie wiadomo, którą pacjent otrzymał” i dodała, że lepiej podać jest inną szczepionkę niż nie podać jej wcale.

Główny amerykański ekspert ds. chorób zakaźnych, dr Anthony Fauci również krytycznie odniósł się do pomysłu Wielkiej Brytanii. Zapewnił, że Amerykanie nie pójdą śladem Brytyjczyków i nie będą mieszać szczepionek dwóch różnych producentów.

Nasza aktualna rada jest taka, aby stosować tę samą szczepionkę w obu dawkach. Jednak w tej chwili mamy badania, które mają na celu przyjrzenie się mieszanym szczepionkom, a kiedy będziemy mieli te dane i będziemy pewni co do tych danych, możemy zalecić strategię mieszanych dawek – popierał stanowisko swojej organizacji prof. Anthony Harnden.

Szczepionkowy kryzys mamy również w Polsce, bowiem część społeczeństwa jest do nich nastawiona w negatywny sposób. Fakt potęguje również sprawa zaszczepionych poza kolejnością celebrytów tłumaczących się w kuriozalny sposób.

źródło:biznesinfo.pl

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: