Program „Mój prąd” to dofinansowania do 50 proc. kosztów zakupu i montażu paneli słonecznych. Dotacja obejmuje mikroinstalację, czyli urządzenia wytwarzające od 2 do 10 kW mocy. Na program przeznaczono 1 mld zł.
Drugi nabór wniosków o dofinansowanie już trwa. Właściciele domów jednorodzinnych na złożenie wniosków mają czas do 18 grudnia 2020 r. Na montaż instalacji fotowoltaicznej można zyskać do 5 tys. zł.
Wnioski można składać drogą elektroniczną poprzez profil zaufany lub e-dowód. Wówczas do wniosku należy załączyć:
- kopię faktury za dostawę instalacji fotowoltaicznej
- kopię faktury za montaż paneli fotowoltaicznych (kopie obu faktur powinny zawierać adnotację „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”)
- dowód zapłaty, fakturę lub oświadczenie o dokonanej wpłacie
- zaświadczenie operatora sieci dystrybucyjnej, które potwierdzi montaż licznika wraz z nadanym numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano
- oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji)
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie z programu „Mój prąd”?
Aby złożyć wniosek o dofinansowanie na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych należy zalogować się na portalu gov.pl. Następnie należy:
- zalogować się do panelu „Mój GOV”
- wybrać zakładkę „Skorzystaj z programu Mój prąd”
- kliknąć przycisk „Złóż wniosek o dofinansowanie”
- zalogować się profilem zaufanym lub e-dowodem
- wypełnić wniosek i uzupełnić go o dane kontaktowe
- dołączyć wymagane załączniki
- dopisać wniosek elektronicznie – profilem zaufanym lub e-dowodem
- wysłać wniosek wraz z załącznikami (potwierdzenie złożenia wniosku trafi do skrzynki ePUAP oraz na podany we wniosku adres e-mail)
Wnioski można składać także za pośrednictwem pełnomocnika. To udogodnienie dla osób, które nie posiadają profilu zaufanego lub e-dowodu. Wzór pełnomocnictwa można znaleźć na stronie internetowej mojprad.gov.pl w zakładce „Złóż wniosek”. Wydrukowany, wypełniony i podpisany wniosek można także wysłać w formie skanu jako załącznik do elektronicznego formularza.
Z dotacji mogą skorzystać także właściciele domów rekreacyjnych, w których nie są zameldowani. Wystarczy wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby i korzystać z instalacji przez co najmniej trzy lata od dnia wypłaty dofinansowania.
Źródło:bankier.pl
Foto: Photo Mix z Pixabay