Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Mława. DOM SPOKOJNEJ STAROŚCI-CZY TO DOBRY WYBÓR?

Najpierw jesteś człowiekiem młodym, pięknym i uczącym się. Później stajesz się starszym, pracującym i coraz szybciej starzejącym się. Niestety,  zegara biologicznego nie zatrzymasz. Z wiekiem dochodzą różne jednostki chorobowe i tym samy robimy się coraz bardziej niedołężni. Każdy z nas ma mamę i tatę. Dla innych będą babcią i dziadkiem. W życiu każdego z nas nadejdzie ten moment, w którym będziemy musieli sobie odpowiedzieć na pytanie – co zrobić ze starzejącym się i często schorowanym rodzicem? Jak pogodzić codzienne sprawy zawodowe i rodzinne razem z opieką nad osobą starszą i schorowaną? Często w domu nie mamy najzwyczajniej warunków, aby móc zaopiekować się schorowanym i starszym rodzicem. Tacy ludzie nierzadko potrzebują 24 godzinnej opieki fachowego personelu medycznego. Tutaj zaczynają się wielkie dylematy, co zrobić? Czy oddać rodzica do domu opieki starości? Czy to już będzie wygodnictwo a może zwykły egoizm? A może to właśnie będzie najlepsza decyzja jaką mogłeś podjąć. Na początku trzeba się zastanowić co kryje się pod pojęciem opieki osoby starszej. Dla jednego obecność w domu rodzinnym to już znaczy opieka, mimo iż specjalnie nie poświęca tej osobie uwagi. Dla innych opieka to zapewnienie rodzicom bezpiecznego bytu, pielęgnacji i reagowania na jego potrzeby.

W dobie XXI wieku ten problem staje się mniej dotkliwy. Dziś na całym świecie i również u nas  istnieje wiele miejsc, które oferują pełną i profesjonalną opiekę dla osób starszych. Powstało wiele prywatnych domów starości, które często przypominają luksusowe kurorty wypoczynkowe. Wchodząc do takiego domu mamy wrażenie, że jesteśmy w hotelu a nie miejscu, które kiedyś kojarzyło się nam z zaniedbanym i przymusowym lokum dla osoby starszej, porzuconej przez rodzinę.

W naszym powiecie nie tak dawno powstał całodobowy Dom Spokojnej Starości o dobrze brzmiącej nazwie „Villa Trojany”. Na ich oficjalnej stronie internetowej możemy przeczytać:

„Domów Spokojnej Starości jest wiele. Ale Dom Szczęśliwej Starości – tylko jeden. W miejscowości Żmijewo-Trojany, około stu kilometrów od Warszawy, mieści się Villa Trojany. Wyjątkowy kompleks, w którym zapewniamy seniorom całodobową opiekę, spokój oraz rozrywkę. Przyjazna, domowa atmosfera, fachowy personel, poczucie bezpieczeństwa. Dla nas każdy z Was jest najważniejszy. Wystarczy przyjechać. A jeśli z jakiegoś powodu nie możecie dotrzeć na miejsce, pomożemy i w tym – oferujemy usługę door-to-door, przewiezienie pensjonariusza z domu do Villi. Warto z nami być.

 

Postanowiłyśmy z koleżanką sprawdzić, czy rzeczywiście jest tam tak, jak opisują to w swojej ofercie. Gdy dojechaliśmy na miejsce ukazał nam się duży, ładny budynek w otoczeniu pięknego krajobrazu. Miłe Panie na dzień dobry powitały nas w drzwiach. Pani Dyrektor oprowadziła po pięknie wyremontowanym i wyposażonym wnętrzu. Trafiliśmy akurat na poobiednią drzemkę pensjonariuszy, ale jednego udało nam się zapytać  – Jak się Panu tutaj mieszka?

– Kiwnął  głową twierdząco, że mu się tutaj podoba. Pan Wojciech pseudonim „Kiwaj”, przyjechał do Villi Trojany na skutek problemów zdrowotnych, które uniemożliwiły mu chodzenie. Jak się okazało dzięki zaangażowaniu tutejszego zespołu i sumiennej rehabilitacji nie tylko wyszedł na spacer, ale także wskoczył na siodełko roweru! Chciałoby się życzyć każdemu takiej kondycji i determinacji – zwłaszcza w wieku 87 lat!

Powiedział też, że tęskni za domem, ale tutaj jest mu dobrze. Czuje się bezpiecznie, ma fachową pomoc medyczną  i  towarzystwo w postaci innych pensjonariuszy. Chodzą razem na wspólne posiłki i spędzają czas wolny.

– Cały dzień mamy zaplanowany. Tutaj nie ma mowy o nudzeniu się. Mamy różne zajęcia np. ćwiczenia manualne, ruchowe czy też praktyki duchowe. Przed nami ciepłe dni, grill i spacery po świeżym powietrzu. Już nie możemy się doczekać – mówi Pan Wojciech.

Po rozmowie z Panią Michaliną Toczyłowską, dyrektor Villi Trojany, dowiedzieliśmy się, że placówka jest w ciągłym procesie rozwoju.

– Dbamy o to aby  budynek i zewnętrzne otoczenie dostosowane było bezpośrednio do mieszkańców tego miejsca. To Oni pokazują Nam co trzeba jeszcze zrobić, lub ewentualnie zmienić, aby było idealnie spasowane z ich potrzebami. Nasi pensjonariusze to przesympatyczni ludzie, gdzie każdy z nich skrywa swoją historię. My jako organ zarządzający staramy się, aby panowała atmosfera rodzinnego domu. Chcemy też, aby każdy z nich czuł się tutaj bezpieczny, bo to jest chyba dla nich najważniejsze. Nasz personel to młodzi ludzie z pasją swojego zawodu, serdeczni, otwarci i wrażliwi na problemy  ludzi starszych – podkreśla Michalina Toczyłowska.

Jeśli ktoś ma wątpliwości czy to miejsce jest takie jak opisujemy je powyżej, to śmiało może jechać i to sprawdzić.

Villa Trojany znajduje się blisko Mławy, a dojazd zajmuje tylko chwilę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania placówki, poniżej zamieszczamy link:

https://www.facebook.com/villatrojany/

https://www.villatrojany.pl/

 

*Artykuł oraz zdjęcia zostały zrobione przed epidemią koronawirusa.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: