DROGOWE PODSUMOWANIE WEEKENDU

DROGOWE PODSUMOWANIE WEEKENDU

W ostatni weekend września (25-27.09.2020) na drogach Warmii i Mazur doszło do 12 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 19 osób zostało rannych. Policjanci w tym czasie byli wzywani do ponad 139 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 32 nietrzeźwych kierujących. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych.

Działdowo

W sobotę (26.09.2020r.) na trasie Iłowo-Osada-Kraszewo w gminie Iłowo-Osada na wiadukcie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Na miejsce skierowano dwa patrole policji. Jak ustalili policjanci, kierujący pojazdem marki Audi nie dostosował prędkości do warunków panujących na jezdni i uderzył w prawidłowo stojący, oczekujący na możliwość skrętu w lewo pojazd marki Mazda. Oprócz kierowcy mazdy podróżował trzyletni pasażer siedzący w foteliku i zapięty w pasy bezpieczeństwa. Kierowcy obu pojazdów byli trzeźwi. Chłopiec został przetransportowany karetką pogotowia do szpitala w Działdowie na obserwację, gdzie po badaniach i udzieleniu mu pomocy, bez obrażeń opuścił placówkę. Policjanci sporządzili dokumentację ze zdarzenia i zatrzymali dowody rejestracyjne od obu pojazdów z uwagi na ich uszkodzenia pokolizyjne.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi działdowska Policja.

W sobotę (26.09.2020r.) w Lidzbarku na jednej z ulic patrol prewencji zatrzymał do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Skoda. Pojazdem kierował 30-letni mieszkaniec Lęborka, który jak się okazało spożywał wcześniej alkohol. Mężczyzna miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Do tego 30-latek nie posiadał przy sobie prawa jazdy, ponieważ zostało mu ono zatrzymane w dniu 13.07.2020r., za przekroczenie prędkości o powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i poinformowali o konsekwencjach nieodpowiedzialnego zachowania. Mężczyzna wkrótce odpowie przed sądem.

W niedzielę (27.09.2020r.) w godzinach rannych policjanci ruchu drogowego na ulicy Olsztyńskiej w Działdowie zatrzymali kierowcę, który przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. To mieszkaniec powiatu nidzickiego, który w terenie zabudowanym jechał z prędkością 102 km/h. Kierującemu Audi policjanci zatrzymali dokument prawa jazdy, który teraz trafi do właściwego miejscowo starosty, a ten wyda wobec 26-latka decyzję o zakazie kierowania pojazdami na najbliższe trzy miesiące. Do tego portfel mężczyzny uszczuplił się o 400zł mandatu.

Lidzbark Warmiński

W sobotę (26.09.2020r.) podczas patrolu miasta na ul. Plac Młyński w Lidzbarku Warmińskim parę minut po 20:00 lidzbarski patrol prewencji zauważył dwóch kierujących jednośladami, którym nie bardzo coś wychodziło utrzymanie równowagi. Policjanci postanowili sprawdzić co jest tego przyczyną. Po chwili znaleźli przyczynę-stan nietrzeźwości.

Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu 54-latka dało wynik ponad 2,58 promila alkoholu w organizmie, natomiast 33-latka dało wynik 3,04 promila. Dalej mężczyźni poszli pieszo. Rowery zostały zabezpieczone.

Teraz za swoje zachowanie będą się tłumaczyć przed sądem, który może orzec środek karny zakaz prowadzenia pojazdów.

W sobotę (26.09.2020r.) kilka minut przed północą  w Lidzbarku Warmińskim na ul. Kopernika na stacji Orlen policjanci prewencji zatrzymali do kontroli drogowej 40-letniego kierującego volkswagenem. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wykazało 1,60 promila alkoholu w organizmie. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do 2024 roku wydany przez Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim za kierowanie po alkoholu. Natomiast pojazd jest niedopuszczony do ruchu, dowód rejestracyjny został zatrzymany ponieważ zagrażał bezpieczeństwu. Policjanci uniemożliwili dalszą jazdę kierującemu.

Wkrótce za popełnione przestępstwa takie jak kierowanie w stanie nietrzeźwości i niestosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów odpowie przed sądem. Za popełnione przestępstwo z art. 244 kk. Czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 5, natomiast kierowanie w stanie nietrzeźwości 178a kk karą do lat 2, a w warunkach recydywy od 3 miesięcy do 5 lat.

W sobotę (26.09.2020r.)  policjanci drogówki dokonywali pomiaru prędkości na ul. Orneckiej w Lidzbarku Warmińskim. Parę minut po 12:00 policjant dokonał pomiaru prędkości kierującego motocyklem jadącego od strony miasta, wynik 155 km/h. Policjant za pomocą tarczki dał wyraźny sygnał kierującemu do zatrzymania pojazdu. Kierujący zignorował go i pojechał w stronę Ornety. Policjanci ruszyli w pościg. Kierujący został zatrzymany do kontroli drogowej w miejscowości Babiak. Jak tłumaczył, myślał, że „policjanci sobie odpuszczą pościg za motocyklem”. 35-letni kierujący motocyklem marki Honda został ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 zł oraz 18 punktami karnymi oraz stracił prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres, będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się na prowadzenie auta, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać, trzeba będzie jeszcze raz zdać egzamin na prawo jazdy.

W niedzielę (27.09.2020r.) w Bażynach doszło do zdarzenia około godz. 15:00. Nietrzeźwy 48-letni kierujący został zatrzymany i przekazany policji przez funkcjonariusz Straży Granicznej. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu przez policjantów dało wynik ponad 1,09 promila alkoholu w organizmie. Rower został przekazany osobie wskazanej, kierujący został ukarany mandatem karnym kredytowanym w wysokości 500 zł.

Nidzica

W piątek (25.09.2020r.) około godziny 16:30 dyżurny nidzickiej komendy Policji otrzymał informację o zdarzeniu drogowym na drodze ekspresowej S7 koło miejscowości Rączki. Z ustaleń obecnych na miejscu policjantów ruchu drogowego wynikało, że 22–latek kierujący pojazdem marki Hyundai jadąc w kierunku Gdańska chcąc uniknąć zderzenia z nagle wybiegającym z prawej strony jezdni zającem, podjął manewr skrętu w prawo, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem, a następnie zjechał do przydrożnego rowu, gdzie doszło do wywrócenia pojazdu. Mieszkaniec powiatu grudziądzkiego był trzeźwy i w wyniku kolizji nie doznał obrażeń. Z uwagi na powstałe uszkodzenia funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu.

Tego samego w piątek (25.09.2020r.) dnia około godz. 23:00 nidziccy policjanci podczas patrolowania drogi wojewódzkiej W604 koło miejscowości Grzegórzki spotkali pieszego poza obszarem zabudowanym bez wymaganych elementów odblaskowych. Z rozmowy z mężczyzną wynikało, że nie posiada odblasków, ponieważ  nie przewidział powrotu do domu w porze nocnej. Pieszy za popełnione wykroczenie został przez funkcjonariuszy pouczony i przewieziony na obszar zabudowany.

Nowe Miasto Lubawskie

W piątek (25.09.2020r.) około godz. 11:10 w Montowie policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej motorowerzystę. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 45-letni mieszkaniec gminy Grodziczno miał w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu.

W miniony weekend policjanci pracowali przy 4 zdarzeniach drogowych. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w sobotę w Kurzętniku. Około południa kierujący oplem skręcając z ulicy Lidzbarskiej w lewo w ulicę Kasztanową nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu motorowerzyście jadącemu w kierunku ulicy Jagiellońskiej. W wyniku zderzenia motorowerzysta trafił do szpitala.

Elbląg

W sobotę (26.09.2020r.) na trasie W-527 (Pasłęk – Rogajny) doszło do wypadku, w którym ucierpiały dwie osoby. 23-latek jadący volkswagenem pasatem uderzył w przydrożne drzewo. Jechał prawdopodobnie za szybko i pod wpływem środków odurzających. Pobrano mu krew do analizy laboratoryjnej. Miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Dwóch pasażerów trafiło do szpitala z obrażeniami ciała. Kierowca wyszedł z wypadku bez szwanku. Został zatrzymany do wyjaśnienia.

Również w sobotę (26.09.2020r.) policjanci interweniowali wobec nietrzeźwego kierowcy. 52-latek został zatrzymany przez kierowcę taxi, który przytrzymał pijanego do przyjazdu patrolu. Zdarzenie miało miejsce na ulicy Kościuszki. Mężczyzna miał 1,5 promila alkoholu w organizmie i kierował citroenem. Podziękowania dla kierowcy taxi. Postawa godna naśladowania.
Iława

W piątek (25.09.2020r.) podczas pomiaru prędkości w  Rodzonym policjanci zatrzymali  30-latka. Mężczyzna jechał motocyklem z prędkością 122 km/h i nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem. Mieszkaniec powiatu iławskiego za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości został ukarany mandatem oraz punktami karnymi

Tego samego dnia w piątek (25.09.2020r.) w Suszu mężczyzna jechał rowerem mając 0,7 promila alkoholu w organizmie, a w gminie Kisielice podczas kontroli 67-latek miał 0,6 promila alkoholu w organizmie.  Tymczasem zatrzymany w Rodzonym motorowerzysta nie miał uprawnień do kierowania pojazdem, a kierujący peugeotem miał aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

W sobotę (26.09.2020r.) w Iławie policjanci zatrzymali 40-latka, który kierował pojazdem marki Fiat mając 0,6 promila alkoholu w organizmie, a po zgłoszeniu przez świadka w gminie Iława policjanci zatrzymali 58-latka, który jechał tzw. „wężykiem” i wjechał do rowu. Policjanci zatrzymali mężczyznę i pobrali mu krew do badania na zawartość alkoholu w organizmie.

Kętrzyn

W niedzielę (27.09.2020r.) o godz. 22:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony, że na trasie Jegławki-Wilczyny w gm. Srokowo doszło do wypadku drogowego. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazd dachował, a w środku znajduje się jedna osoba. Na wskazaną trasę natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że na drodze powiatowej nr 1594N na łuku drogi kierujący pojazdem marki Toyota Rav4, 67-letni mieszkaniec gminy Srokowo z nieustalonych na chwilę obecną przyczyn stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego pojazd dachował. Mężczyzna w wyniku poniesionych obrażeń zmarł na miejscu. Jak ustalili policjanci mężczyzna nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Na polecenie prokuratora ciało mężczyzny zostało przewiezione do prosektorium celem przeprowadzenia sekcji zwłok. Pojazd został zabezpieczony na parkingu strzeżonym.

Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają wszystkie okoliczności tego tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Policjanci apelują o zdrowy rozsądek, rozwagę i ostrożność podczas prowadzenia wszelkich pojazdów. Nawet chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.

 

Źródło i foto/KPP w Działdowie

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: