Dyscyplina to jedna z głównych cech, która przekłada się na pracę w samorządzie.

Dyscyplina to jedna z głównych cech, która przekłada się na pracę w samorządzie.

Szymon Zejer, były pracownik oświaty. Od roku pełni funkcje wice burmistrza Mławy. Mówi, że dyscyplina, to jedna z cech, która przekłada się na pracę w samorządzie. „Jeśli chcesz osiągnąć sukces to musisz wszystko robić na 100%. Tutaj nie ma miejsca na udawanie”.

Od kiedy sprawuje Pan funkcję zastępca  burmistrza Mławy?

Jestem młodym wice burmistrzem, bo sprawuję funkcję od roku, ale ten rok bardzo dużo mi pokazał. Pozwolił mi ocenić czy praca w samorządzie na tego typu stanowisku, jest miejscem dla mnie. Wcześniej o pracy w samorządzie nigdy nie myślałem. Moja przygoda zaczęła się od propozycji burmistrza,  aby wystartować z jego komitetu wyborczego do Rady Powiatu. Pomyślałem, że nic nie stoi na przeszkodzie i postanowiłem spróbować swoich sił. Dzięki ponad pięciuset głosom mieszkańców miasta Mława uzyskałem mandat do Rady Powiatu.

W mławskiej szkole pracowałem od 2008 roku. Tam udzielałem się charytatywnie; między innymi przy organizacji WOŚP-u, oraz przy innych działaniach społecznych, które sprawiały mi ogromna przyjemność oraz dawały dużo satysfakcji. Po roku  pracy w radzie Powiatu dostałem propozycję od Sławomira Kowalewskiego, burmistrza Miasta Mławy, aby pełnić funkcję jego zastępcy. Było to dla mnie dużym zaskoczeniem, a jednocześnie ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. Nie spodziewałem się tego. Nie śmiałem nawet odmówić, bo wiem że taka okazja mogła by się nigdy nie powtórzyć. Zdawałem sobie sprawę z ogromu obowiązków i wielkiej odpowiedzialności. Postanowiłem spróbować i sprawdzić się w tego typu charakterze pracy, choć jest to zupełnie inny charakter niż praca w szkole. Inny tryb, dużo więcej obowiązków i dużo większa odpowiedzialność. Teraz mam bezpośredni wpływ na to co się dzieje w mieście, i to jest fajne. To nakręca do działania. Jako młody chłopak wyjechałem z Mławy. Studiowałem 5 lat w Warszawie a później 2 lata pracowałem w Białymstoku. Jeśli ja wróciłem do Mławy to znaczy, że warto. Mława to miasto które ciągle się rozwija. Tutaj ludzie chcą mieszkać, pracować i zakładać rodziny. Znam wiele młodych osób w moim wieku, które mają swoje biznesy i świetnie dają sobie radę. To pokazuje po raz kolejny, że warto…

Zarówno Pan burmistrz Kowalewski jak i Pan  jesteście po warszawskim awuefie. Czy ten kierunek kreuje przewódców?

Cechą charakterystyczną dla absolwentów awuefu jest determinacja i wytrwałość. Dyscyplina to jedna z głównych cech, która przekłada się na pracę w samorządzie. Jeśli chcesz osiągnąć sukces to musisz wszystko robić na 100%. Tutaj nie ma miejsca na udawanie. Mieszkańcy bardzo szybko Cię zweryfikują. Umiejętność słuchania i dialog, to również jedna z kluczowych cech dobrego przywódcy.

Za jakie wydziały odpowiada Pan?

Ja odpowiadam za wydział gospodarki odpadami, oświaty i pomocy społecznej oraz wydział komunikacji społecznej i medialnej. Wszystkie te wydziały są bardzo ważne i zarazem trudne. Jako młody człowiek z zupełnie innego środowiska na wiele spraw patrzę trochę inaczej. Być może mam do niektórych tematów większy dystans, albo też na niektórych skupiam się bardziej. Ale wydaje mi się, że świeże spojrzenie jest zawsze w cenie. Tak jak już wspominałem komunikacja zewnętrzna z mieszkańcami jest dla mnie bardzo ważna. My tutaj w urzędzie mamy bardzo sprawnie funkcjonujący wydział komunikacji społecznej i medialnej. Nasza pani rzecznik – Magdalena Grzywacz robi świetną pracę na rzecz informowania mieszkańców. Staramy się aby każdy mieszkaniec był doinformowany, bo często problemy, roszczenia czy też pretensje rodzą się właśnie z niewiedzy.

Chciałbym aby każdy mieszkaniec miał poczucie, że też ma bezpośredni lub pośredni  wpływ na to co się dzieje w jego mieście. To właśnie Oni są najważniejsi, bowiem bez nich nie było by tak fajnego miasta jakim jest właśnie Mława.

 

Czy praca w samorządzie to tylko same przyjemne sprawy?

Problemy też są …nie da się ich uniknąć

Jednym z takich trudnych tematów obecnie to gospodarka odpadami, która powoduje u mieszkańców wzburzenie. Niestety jest to problem ogólnopolski i póki co nie znaleziono dobrego rozwiązania. Wysokie kwoty za odbiór odpadów podyktowane są m.in. wyższą ceną energii,  ropy, wyższymi kosztami pracy, podwyższoną opłatą marszałkowską (od 1 stycznia 2020 r. – 270 zł) a za to wszystko płacimy my mieszkańcy którzy produkujemy odpady.

Oświata i jej finansowanie to kolejny trudny temat, bo subwencje jakie dostajemy od państwa są niewystarczające niestety. I choć byśmy chcieli zrealizować wiele pomysłów dla młodych, to często z braku funduszów mamy związane ręce. Musimy bardzo dużą pieniędzy dokładać do finansowania oświaty. Wszystkim napotkanym problemom staramy się zaradzać jak najlepiej potrafimy, chociaż nie zawsze są to popularne rozwiązania.

Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: