ETAT MOŻE STRACIĆ NAWET 15 TYS.OSÓB! MOŻLIWE ZWOLNIENIA GRUPOWE

ETAT MOŻE STRACIĆ NAWET 15 TYS.OSÓB! MOŻLIWE ZWOLNIENIA GRUPOWE

Serwis Bankier.pl opublikował dane dotyczące planowanych zwolnień grupowych z 14 Wojewódzkich Urzędów Pracy. Dane są bardzo pesymistyczne. Wynika z nich, że w całej Polsce zwolnionych zostanie nawet 10 tysięcy osób. A to liczby bez uwzględnienia województwa dolnośląskiego i łódzkiego. Najwięcej nowych bezrobotnych przybędzie w mazowieckim. Tamtejszy WUP informuje o zgłoszonych zwolnieniach grupowych z 19 firm, które obejmą prawie 5 tysięcy osób. Dodatkowe 2 tysiące osób straci pracę w Małopolsce. Na podstawie danych z tylko tych dwóch województw szacować można liczbę osób oczekujących na wypowiedzenie na Dolnym Śląsku i w województwie łódzkim. Okazać się może zatem, że z powodu pandemii koronawirusa, w wyniku grupowych zwolnień przybędzie w całym kraju nawet 15 tysięcy bezrobotnych.

Które firmy będą zwalniać? Jeszcze nieoficjalnie mówi się o programie redukcji etatów w Poczcie Polskiej. Póki co ten pracodawca zachęca do dobrowolnych odejść osoby, które posiadają inne źródła dochodu, np. emerytury. – Spowodowany przez tę sytuację spadek liczby nadawanych przesyłek listowych jest około dwukrotnie większy od zakładanego. W pierwszym półroczu tego roku wolumen usług listowych i przesyłek reklamowych zmniejszył się łącznie o blisko 22 proc., podczas gdy szacunki zakładały ok. 10-procentowy spadek roczny w odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Ogromne zwolnienia szykują się w marketach. Wycofujące się z Polski TESCO planuje zwolnić 900 osób. Carrefour Polska w procesie reorganizacyjnym wręczy wypowiedzenia 400 osobom z kadry menadżerskiej, jednak ja ustalił portal Bankier.pl, ze względu na brak porozumienia ze związkami zawodowymi restrukturyzacja została zawieszona. Zwolnienia mają odbyć się w nowym roku. Francuska sieć Auchan likwiduje w Polsce swoje 4 sklepy. Pracownikom marketów zaproponowano w miarę możliwości przenosiny do innych punktów handlowych, a tam gdzie to będzie mogło zostać zastosowane – emerytury pomostowe. Zwolnienia planuje Polpharma, grupowe redukcje mają objąć nawet 250 osób. Firma w komunikacie wskazuje, że proces jest przeprowadzany transparentnie i w zgodzie z polskim prawem oraz na warunkach, które są maksymalnie korzystne dla pracowników – informuje Bankier.pl. Około 400 pracowników chce się pozbyć firma Rafko. Dystrybutor sprzętów dla audiofili w komunikacie wskazuje, że firma znalazła się w trudnej sytuacji i musi szukać oszczędności, gdzie tylko się da. Redukcja zatrudnienia jest jednym z pomysłów na ograniczenie strat. Jak donosi Bankier.pl, spółka nie doszła do porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi.

Końcówka roku oznaczać będzie także cięcia w sektorze bankowości. Bank Millennium planuje zamknąć aż 110 swoich oddziałów. Bank Getin Noble poinformował z kolei o rozszerzeniu planów zwolnień grupowych do maksymalnie 350 osób. Bank Pekao SA zamierza wręczyć wypowiedzenia 1200 pracownikom, a kolejnym 1350 zmienić warunki zatrudnienia i pensji. Zwolnienia dotyczące 430 osób zapowiedziano również w Banku Santander.

Podkarpacka fabryka części do samolotów Pratt&Whitney wskazuje, że odnotowała 80-procentowy spadek popytu na swoje towary. W związku z tym z pracą pożegna się aż 303 pracowników.  Firma zapewnia, że gdy ruszy rekrutacja, dawni pracownicy będą mieli pierwszeństwo w zatrudnieniu.

Źródło: biznesinfo.pl

Foto: Gerd Altmann z Pixabay

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: