Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Fotowoltaika, czy to się opłaca?

Czy fotowoltaika się opłaca? To jedno z najczęściej zadawanych pytań w kontekście budowy własnej instalacji fotowoltaicznej. Na etapie planowania fotowoltaiki, każdy zastanawia się, ile realnie można z niej uzyskać, oraz jaką moc dobrać do zapotrzebowania i metrażu domu. W Polsce w 2018 roku łączna moc funkcjonujących instalacji fotowoltaicznych przekroczyła 300 MW. Jak możemy przeczytać w raporcie opublikowanym przez Instytut Energetyki Odnawialnej w 2017 roku, realnym jest, że do 2020 roku w Polsce totalna moc instalacji fotowoltaicznych przekroczy 1,2 GW. Dotyczą one wszystkich typów instalacji – potężnych farm fotowoltaicznych, jak i również mikroelektrowni, którymi interesują się klienci indywidualni. I to właśnie wśród klientów indywidualnych panele słoneczne zyskują na ogromnej popularności.*

Z Piotrem Arentem, przedsiębiorcą z branży fotowoltaicznej rozmawiała M. Pietrzak.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Oczywiście, że warto. Jest to przede wszystkim technologia bezemisyjna, energia wytwarzana jest z przetworzenia energii słonecznej na energię elektryczną. To w pełni odnawialne źródło energii. Ważnym argumentem jest wzrost ceny energii dla klienta końcowego, a więc dla każdego z nas. Mamy obecnie jedną z najtańszych energii w UE, musimy więc brać pod uwagę ryzyko wzrostu ceny. Właściciel domu może produkować własną energię ze słońca, której wytworzenie jest tańsze niż wyprodukowanie energii z węgla. Z jednej strony oszczędza środowisko naturalne, z drugiej zaś – nie musi płacić za energię, którą zakład energetyczny musi wyprodukować i dostarczyć do danego miejsca.

Czy w Twojej ocenie zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania jest coraz większe?

Rynek energii odnawialnej w Polsce jest obecnie w fazie bardzo szybkiego rozwoju. Jest to widoczne zarówno w zakresie instalacji dużych, nastawionych na sprzedaż energii, jak również instalacji mikro i małych, gdzie ideą jest zmniejszenie zużycia własnego energii elektrycznej.

Czy większą popularnością cieszą się instalacje na domach jednorodzinnych, czy też na większych obiektach przemysłowych?

Ze względu na różne programy finansowe, jak dotacje czy preferencyjne pożyczki, największą popularnością cieszą się mikroinstalacje produkujące energię na potrzeby domów jedno- i wielorodzinnych. Przedsiębiorcy dopiero od 2019 roku objęci zostali programem bilansowania handlowego, ten segment rynku dopiero się rozpędza.

Czy jest jakaś różnica między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi?

Podstawowa różnica jest taka, że solary podgrzewają płyn wykorzystywany później w instalacji grzewczej, natomiast panele PV produkują prąd, który może być wykorzystany praktycznie do wszystkiego, również do podgrzania wody.

Jakie mamy zalecenia montażowe odnośnie do domowej elektrowni słonecznej?

Najważniejszym jest przede wszystkim wybór doświadczonego wykonawcy. Nie musimy się wtedy martwić o jakość wykonanej usługi. Konstrukcja montażowa powinna być dobrana odpowiednio do materiału, którym pokryty jest dach. Urządzenia – panele i inwertery – powinny być od dostawców renomowanych, mających serwis na terenie Europy, a najlepiej Polski. Wtedy klient wie, że w razie niespodziewanych komplikacji czy też awarii (co bardzo rzadko się zdarza) ma do kogo się zwrócić.

Jakich komponentów potrzeba do domowej elektrowni słonecznej? Jaka jest procedura instalacji?

Najprościej opisując, potrzebujemy konstrukcji montażowej, na której zamontujemy panele fotowoltaiczne. Panele podłączamy kablami solarnymi do inwertera, który przetwarza prąd stały na prąd „z gniazdka”. Dla bezpieczeństwa potrzebna jest jeszcze kompletna instalacja uziemiająca oraz zabezpieczenia chroniące dom i użytkowników przed przepięciami. Więc nie jest to taka skomplikowana procedura, jak by się mogło wydawać.

Jaka powinna być moc instalacji PV w domowej elektrowni słonecznej?

To najczęstsze pytanie – jaką instalację powinienem posiadać. Po pierwsze moc instalacji nie może przekraczać mocy zamówionej dla danego obiektu. Po drugie powinniśmy produkować tyle energii, ile zużywamy. Dlatego zawsze proponuję o przeanalizowanie 12 ostatnich rachunków za energię elektryczną i taki dobór mocy instalacji, aby wyprodukować maksymalnie 5-10% więcej, niż zużywamy.

Pomówmy o wyborze paneli solarnych do domowej elektrowni słonecznej. Jakie są najbardziej popularne i jakie polecisz?

Obecnie dla instalacji domowych mamy do wyboru panele mono- bądź polikrystaliczne. Moce oferowane dziś to 300 W – 450 W na panel. Tak naprawdę to właściciel dachu wybiera, co chciałby mieć zainstalowane. Najprościej trzymać się listy Bloomberga, który robi ranking najlepszych producentów paneli.

 

 

 

* Źródło: SBF Polska PV, fotowoltaikaonline.pl

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: