INNA FORMA OBCHODÓW WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

INNA FORMA OBCHODÓW WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Tegoroczne obchody wybuchu rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i bitwy pod Mławą przybiorą formę odmienną od tej, do której przywykliśmy przez ostatnich 12 lat.  To wszystko spowodowane jest obecnie panującą epidemia, która przybiera na sile. Miasto zaplanowało nieco inną formę upamiętniając ważną datę.

1 września w Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach o godzinie 17:00 odbędą się oficjalne obchody, na które zapraszają Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski oraz Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna Mariusz Gębala. Od godziny 16:20 pod przystanek na Starym Rynku w Mławie podstawione będą autobusy, które przewiozą uczestników obchodów pod pomnik Piechura. W tym roku uroczystość w Mauzoleum żołnierzy września wyjątkowo odbędzie się bez asysty 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej – spadkobiercy 20. Dywizji Piechoty walczącej we wrześniu 1939 roku pod Mławą. Posterunek honorowy przy pomniku Piechura wystawi 5. Mazowiecka Brygada Terytorialna z Ciechanowa. Udział pocztów sztandarowych w wydarzeniu burmistrz Sławomir Kowalewski pozostawił do decyzji dyrektorów szkół i innych instytucji.

Także 1 września 2020 r., ale o godzinie 19:15 odbędzie się premiera krótkometrażowego filmu „Szacunek”, wyprodukowanego przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Obraz zostanie odtworzony w plenerze, na elewacji „Popówki” czyli Pałacu Ślubów, w zabytkowym parku miejskim im. Józefa Piłsudskiego.

Tego samego dnia od rana na ogrodzeniu parkowym od strony ul. Żeromskiego będzie można zwiedzać wystawę „4.00 Wisła ruszyła”, przygotowaną przez Grupę nieformalną – Mława miasto zabytkowe.

Dla miłośników konkursów także przygotowaliśmy niespodzianki. Już trwa zabawa na facebook-owym profilu miasta M Miasto Mława (na odpowiedzi czekamy do końca sierpnia), a 1 września od rana na antenie Radia 7 będzie można posłuchać zagadek związanych ze zbliżającymi się rocznicami. Dla osób, które prawidłowo odpowiedzą na nasze pytania mamy przygotowane specjalne nagrody.

Film nie tylko 1 września

Pokazy filmu „Szacunek”, wyświetlanego na budynku Pałacu Ślubów w parku miejskim będą kontynuowane także w pierwszym tygodniu września (od 1 do 7 dnia tego miesiąca). Godzina rozpoczęcia jest stała – 19:15. We wtorek, środę, czwartek i niedzielę pokazy będą trwały do godziny 21:00, natomiast w piątek i sobotę – do 21:45. Zapraszamy!

Obrazki sprzed lat

Od 1 września na ogrodzeniu zabytkowego parku miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mławie wystawę „4.00 Wisła ruszyła” wyeksponują członkowie Grupy nieformalnej – Mława miasto zabytkowe. Obrazujące działania wojenne na terenie powiatu mławskiego we wrześniu 1939 r. banery będą rozwieszone na przęsłach ogrodzenia od strony ulicy Żeromskiego. Wystawę można będzie oglądać do końca września 2020 r. Premiera tej ekspozycji odbyła się w 2019 roku.

 

Fot. MDK  MŁawa

źródło:UMM/opracowanie redakcyjne

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: