Jak inhalować dzieci? Najczęściej popełniane błędy!

Jak inhalować dzieci? Najczęściej popełniane błędy!

Inhalacja przy użyciu nebulizatora jest łatwa do wykonania, jednak, aby nie popełnić błędu, warto znać pewne fakty na jej temat.

Podstawowe zasady:

Mycie inhalatora

Po każdym użyciu inhalator należy dokładnie umyć i wysuszyć. W inhalatorze nie mogą zostać resztki używanego wcześniej leku ani wody po myciu.

Inhalacje tylko w pionie

Pozycja, w jakiej przeprowadzamy inhalację, wpływa na jej skuteczność. Jeśli wykonujemy ją w poziomie, uniemożliwiamy mgiełce trafienie do oskrzeli czy płuc.

Końcówki

Krążą plotki, że maseczka dołączona do inhalatora nadaje się tylko do stosowania soli fizjologiczne, gdyż leki w postaci mgiełki uciekają przez jej otwory. W każdej plotce jest ziarno prawdy – starsze dzieci i dorośli powinni stosować ustnik, który podaje lek w skuteczniejszy sposób, jednak w przypadku młodszych dzieci z powodzeniem możemy stosować maseczkę z otworami (w przypadku maseczki bez otworów dzieci mogą mieć problem z oddychaniem). Sprawdzajmy jednak zawsze czy część mgiełki nie ucieka zbyt blisko oczu dziecka!

Płukanie jamy ustnej

Po każdej inhalacji należy przepłukać buzię i jamę ustną. Jeśli do inhalacji używaliśmy czegoś więcej niż soli fizjologicznej dobrze, abyśmy również umyli zęby. Dokładna higiena pomoże zapobiec uszkodzeniom szkliwa, podrażnieniom gardła, a nawet grzybicy jamy ustnej.

Oklepywanie

Jedna z bardzo ważnych procedur, o której albo nie słyszeliśmy albo ją zignorowaliśmy. Większość inhalacji ma za zadanie rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i ułatwienie jej odkrztuszania. W przypadku osoby dorosłej nie ma problemu z produktywnym kaszlem po inhalacji, jednak maluch bez naszej pomocy w postaci właśnie oklepywania, nie oczyści skutecznie dróg oddechowych.

Wstrząsanie

Przed wlaniem leku do nebulizatora należy wstrząsnąć zawartością buteleczki, w której się znajduje. Taka czynność jest bardzo ważna i powinna być przeprowadzana przy wielu lekach.

Wymienne części

Maseczkę, ustnik i każdą inną używaną przez nas końcówkę należy średnio, co 12 miesięcy wymieniać. Warto także pamiętać o wymianie filtra w nebulizatorze – informację, co do częstotliwości jego wymiany znajdziemy w instrukcji obsługi.

Środki do inhalacji dostępne bez recepty:

Sól fizjologiczna

Możemy stosować do nawilżania, oczyszczania i przepłukiwania górnych dróg oddechowych. Otwartą sól dobrze jest zużyć od razu, jednak dopuszczalne jest przechowywanie otwartej ampułki szczelnie owiniętej folią aluminiową, do 12 godzin w lodówce.

Roztwór z kwasem hialuronowym

Stosowany w suchym kaszlu w celu nawilżenia błon śluzowych, jak i mokrym – wspomagająco w odkrztuszaniu. Pamiętajmy, że większość inhalatorów nie poradzi sobie z samym roztworem z kwasem hialuronowym, więc dobrze go mieszać. Nie nadaje się jednak, jako baza dla leków i nie można go przechowywać po otwarciu.

Roztwór hipertoniczny

Stosowany jest w celu upłynnienia wydzieliny, dlatego nie powinny być stosowane na noc i w przypadku kaszlu suchego. Roztworów hipertonicznych nie należy mieszać z lekami.

Roztwór z ektoiną

Możemy stosować, chcąc rozrzedzić śluz, jednak docelowo używa się ich, jako bariery ochronnej dla alergenów. Roztworów tych nie możemy stosować częściej niż 2 razy dziennie i nie należy ich łączyć z lekami.

 

Źródło/kobieceinspiracje.pl

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: