Utonięcia to problem najczęściej wakacji. Co roku w Polsce ginie w ten sposób kilkaset osób. Część z nich można by uratować, jeżeli plażowicze wiedzieliby, jak pomóc tonącemu.
Jak pomóc tonącemu?
- Najpierw zadzwoń po pomoc lub poproś o to osoby, które znajdują się w pobliżu. Jeżeli to plaża strzeżona zawołaj ratownika.
- Oceń sytuację i wybierz najodpowiedniejszą metodę wyciągnięcia tonącego. Jeżeli nie potrafisz pływać, a ofiara jest daleko od brzegu, musisz zdać się na pomoc innych.
- Przy udzielaniu pomocy z brzegu najpierw podaj tyczkę, wiosło, gałęzie, część ubrania. Podawanie własnej dłoni nie jest zalecane. Tonący ma bardzo silny chwyt, co może spowodować utratę równowagi i niebezpieczeństwo znalezienia się w wodzie. Ewentualnie możesz wykorzystać łódkę albo inny sprzęt pływający.
- udzielanie pomocy bez użycia sprzętu stosujemy tylko w ostateczności. Po skoku do wody dopływamy do tonącego, którego przez cały czas obserwujemy. Zatrzymując się poza zasięgiem ramion tonącego staramy się nawiązać z nim kontakt. Najczęściej szok spowodowany tonięciem jest tak wielki, że jest to niemożliwe. W takim przypadku należy go obezwładnić i w dalszej kolejności doholować do brzegu.
Pierwsza pomoc na brzegu
- Oceń przytomność ofiary. Potrząśnij nią i powiedz coś do niej.
- Udrożnij drogi oddechowe. Rękę połóż na czole ofiary, bardzo lekko ją odchylając. Opuszki palców drugiej ręki połóż na żuchwie i podnieś ją. Oczyść jamę ustną z zanieczyszczeń.
- Sprawdź oddech. W tym celu przyłóż głowę do ust ofiary i obserwuj klatkę piersiową. Wystarczy 10 sekund.
- Skrzyżowane dłonie połóż na mostku i uciskaj. Wykonaj 30 mocnych uciśnięć w okolicy serca.
- Wykonaj 5 wdechów – u dzieci, niemowląt, topielców oraz wisielców należy wykonać 5 “wdechów życia”. Należy również pamiętać o intensywności ucisku – u dzieci wykonujemy je jedną dłonią, u niemowląt dwoma palcami
- Jeżeli po 10 sekundach nie zauważysz prawidłowego oddechu, wykonaj 2 wdechy + 30 uciśnięć
- Jeżeli oddech wrócił do normy połóż ofiarę w pozycji bocznej ustalonej, żeby nie dopuścić do zachłyśnięcia się wymiotami
- Okryj ją ciepłym kocem albo ubraniami
Źródło/ poradnikzdrowie.pL