Wieszanie flagi państwowej wydaje się rzeczą prostą. Już jutro (2 maja) będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej, więc pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach.
Wygląd polskiej flagi państwowej precyzuje ustawa o godle, barwach i hymnie z 1980 r. Flaga powinna wisieć poziomo – biały pas zawsze u góry tworzące prostokąt o proporcji 5:8. Gdy flaga będzie pionowo. Wtedy zasadą jest, że biały pas musi być po lewej stronie. Jeśli jest na maszcie, pas biały będzie zawsze przy maszcie.
Jeśli flag jest kilka, np. w kościołach, zasadą jest wieszanie flagi Polskiej jako pierwszej i wieszamy ją zawsze przed flagą innego kraju, kościelną, watykańską, Unii Europejskiej czy flagą firmową.
Flaga jest tylko jedna biało-czerwona. Z orłem to jest bandera. Flaga z herbem Polski zarezerwowana jest dla niektórych instytucji, np. portów morskich i lotniczych. Używają jej polskie instytucje państwowe za granicą.
Ważne jest również miejsce zawieszenia flagi. Zwykły obywatel nie może wywiesić flagi na dachu, to miejsce jest zarezerwowane dla urzędów rządowych. I na koniec warto pamiętać, że flaga państwowa zawsze musi być czysta i niewyblakła. Nie może mieć żadnych rysunków i napisów. Zużytą flagę należy spalić. Nie wolno wyrzucić nam jej do śmietnika.
Kiedy jeszcze możemy wywiesić flagę narodową?
Przyjęło się, że wieszamy flagę w dniach ważnych uroczystości państwowych. Najczęściej są to:
1 marca – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy oraz dzień Przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą
3 maja – Święto Narodowe 3 Maja
1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego
31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności
1 września – Dzień Weterana
27 września – Dzień Podziemnego Państwa Polskiego
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
Kodeks karny przewiduje karę nie tylko za znieważenie najważniejszych symboli, ale także innych znaków państwowych. I tak, ten, kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Co więcej, polskie przepisy karne przewidują również karę dla tych, którzy znieważają lub niszczą znaki państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy.