Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Rząd dopłaca 80%

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Rząd dopłaca 80%

Polska ma jedne z najmniejszych zasobów wody w całej Unii Europejskiej. Jedynie 1400 m3 wynosi w naszym kraju tzw. wielkość odnawialnych zasobów wody słodkiej na mieszkańca, średnia wartość tego wskaźnika liczona dla całej wspólnoty do prawie 3000 m3, a dla świat 5900 m3. Przyczyną tego stanu rzeczy jest susza oraz to, że zatrzymujemy zbyt mało wody opadowej, która szybko ucieka do Bałtyku.

Od lipca trwa nabór do programu “Moja woda”, w ramach którego Polacy mogą otrzymać dotację na przydomowe instalacje zatrzymujące deszczówkę. Wnioski można składać w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dopłaty wynoszące do 80 proc. kosztów i sięgające nawet 5 tys. zł.. Wyróżnia się dwa rodzaje zbiorników na deszczówkę w formie beczek i zbiorniki podziemne. Wybór między nimi zależy od naszych potrzeb i warunków.

Pojemniki naziemne można dostać praktycznie w każdym sklepie z wyposażeniem ogrodów lub w sklepie internetowym. Naziemne zbiorniki na deszczówkę spełniają potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego (ich pojemność najczęściej wynosi od 200 do 800 litrów), któremu potrzebna jest woda  np. do podlewania kwiatów czy trawnika.

Zbiorniki podziemne różnią się przede wszystkim pojemnością, którą liczy się w tysiącach litrów. Bardziej sprawdzą się więc w ekologicznych gospodarstwach rolnych lub agroturystycznych niż na przydomowych działkach. Specjaliści nie zalecają kupowania ich tylko dlatego, że w ogrodzie nie ma miejsca na zbiornik naziemny.

 

Opracowanie/ własne

Źródło/noizz.pl

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: