JAKIE PRACE W OGRODZIE WYKONUJEMY W CZERWCU?

JAKIE PRACE W OGRODZIE WYKONUJEMY W CZERWCU?

Gdy tylko temperatura się podnosi, w powietrzu zaczynamy czuć zapach lata, ruszamy do sklepów ogrodniczych po drzewka czy kwiaty. Oto jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w czerwcu zapytaliśmy ogrodnika Pawła Nowotczyńskiego, właściciela sklepu ogrodniczego w Mławie.

–  w czerwcu musimy zadbać o wszystkie rośliny, które zaczynają zakwitać, rozrastać się i o te wczesnowiosenne, które właśnie przekwitają. Jest to też okres nawożenia i ochrony przed szkodnikami lub chorobami roślin. Słoneczna pogoda sprzyja pracom w ogrodzie, dlatego musimy wiedzieć jak zadbać o poszczególne rośliny, tak aby cieszyły nas swoim pięknym widokiem i zapachem aż do jesieni.

Jak zatem zadbać o swój ogród? kilka wskazówek poniżej:

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie – gatunkami jednorocznymi warto wypełnić puste miejsca na rabatach, gdzie zniknęły już rośliny cebulowe. Niezapominajki, bratki, stokrotki, malwy i inne gatunki dwuletnie, które chcemy mieć w ogrodzie lub w skrzynkach w przyszłym roku, właśnie teraz trzeba wysiewać. Najlepiej nasiona umieścić w pojemnikach z mieszanką torfu z piaskiem i ustawić w ogrodzie. Można je też siać wprost do gruntu na specjalnym dobrze spulchnionym zagonie.

Trawa teraz rośnie teraz bardzo szybko. Trzeba więc kosić ją regularnie przynajmniej raz na tydzień, a co 2-3 dni obficie podlewać. Najlepiej nawadniać murawę wczesnym rankiem, aby rośliny w dobrej kondycji bez uszczerbku zniosły silną operację słoneczną w ciągu dnia. Koszenie najlepiej przeprowadzać przy pochmurnej pogodzie lub późnym popołudniem.

Kwiaty balkonowe i tarasowe – ciągle jest jeszcze rozsada kwiatów sezonowych. Rośliny w skrzynkach podlewamy codziennie, najlepiej rano. Warto wysiać w skrzynkach szybko rosnące pnącza.

Drzewa i krzewy ozdobne liściaste – wiele krzewów np. pięciorniki, tawuły, wiciokrzewy i forsycje, można rozmnożyć z sadzonek. Trzeba je przygotować z lekko zdrewniałych pędów. Każdy ucięty odcinek powinien mieć 3-4 węzły, tzn. miejsca, z których wyrastają liście. Takie sadzonki umieszczamy w skrzynkach z wilgotnym torfem zmieszanym z piaskiem w proporcji 2:1. Aby zatrzymać wilgoć pojemnik okrywamy folią i ustawiamy w półcienistym miejscu w ogrodzie. Po 4-5 tygodniach sadzonki powinny już wypuścić korzenie. Gdy rozwinie się kilka liści, sadzimy małe rośliny pojedynczo do doniczek lub na zagonie w ogrodzie.

Iglaki – pamiętajmy że, wydanie dużej ilości młodych przyrostów mocno osłabiło rośliny, dlatego warto je ponownie zasilić nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla tej grupy. Na najmłodszych pędach mogą pojawić się mszyce lub przędziorki, które trzeba jak najszybciej zwalczać preparatem. Przy deszczowej pogodzie roślinom zagrażają choroby grzybowe, warto więc je co kilkanaście dni profilaktycznie opryskać.

Drzewa i krzewy owocowe – gdy dojrzewają wczesne odmiany czereśni, kawki, szpaki i wróble chętnie zjadają ich owoce. Jeżeli chcemy odstraszyć ptaki, zawieśmy na najwyższych gałęziach kilka płyt kompaktowych, które połyskują w słońcu lub paski folii trzepoczące się na wietrze. Możemy także okryć drzewa specjalną gęstą, ale bardzo lekką siatką. Na początku miesiąca warto drugi raz zasilić drzewa i krzewy nawozem azotowym, bo właśnie teraz formują się zawiązki owoców na ten rok i zawiązki pąków kwiatowych na przyszły sezon.

Byliny – zawiązywanie nasion osłabia rośliny i skraca ich kwitnienie, dlatego warto jak najszybciej usuwać przekwitłe kwiaty. Rozmnażamy przez podział gatunki wiosenne, które zakończyły kwitnienie i przechodzą krótki okres spoczynku, i te, które będą kwitły dopiero jesienią. Rozsadzone kępy starannie podlewamy i cieniujemy, aby ułatwić im przyjęcie się w nowym miejscu.

 

 

 

 

Źródło/ Kalendarz Ogrodnika

Opracowanie/ własne

foto/ Paweł Nowotczyński

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: