JAKIE PRACE W OGRODZIE WYKONUJEMY W LIPCU?

JAKIE PRACE W OGRODZIE WYKONUJEMY W LIPCU?

Lipiec to najgorętszy miesiąc w roku. Dlatego w tym okresie rośliny wymagają szczególnej troski.  Oto jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w lipcu zapytaliśmy  właściciela sklepu ogrodniczego  ,,HUBERTUS” w Mławie – w tym miesiącu w ogrodach mogą doskwierać upały i susza, dlatego  podstawową czynnością to regularne nawadnianie roślin. W lipcu w ogrodach kończymy podstawowe nawożenie drzew i krzewów ozdobnych, ponieważ obecne dawki nawozów wystarczą im już do jesieni.

Rośliny ozdobne – palikujemy wysokie byliny na rabatach, aby pod wpływem ciężaru kwiatów nie połamały się. Przycinamy byliny, które już przekwitły. Dzięki temu niektóre gatunki powtórzą kwitnienie, choć nie będzie ono już tak efektowne, jak za pierwszym razem. Pamiętajmy w szczególności o różach. Regularnie odchwaszczamy rabaty i podłoże pod krzewami. W razie konieczności uzupełniamy warstwę ściółki, która zmniejsza parowanie wody z gleby i zapobiega rozwojowi chwastów. Do połowy miesiąca nawozimy rośliny ozdobne środkami zawierającymi azot. Nawozimy i podlewamy rośliny uprawiane w pojemnikach. Jeśli planujemy dłuższą nieobecność w domu, warto zamontować w donicach system automatycznego nawadniania (automatyczna konewka) lub ustawić w doniczkach dozowniki do wody. Usuwamy regularnie suche i uszkodzone liście oraz przekwitnięte kwiaty. Jeśli jest chłodniej i pochmurno można rozsadzać byliny, które kwitły wiosną (kosaćce, macierzanka, rojniki, floksy, prymulki). Przycinamy zbyt mocno rozrośnięte gatunki iglaste (dzięki temu rośliny się zagęszczą i zyskają ładny pokrój). Zdrowe resztki roślin wyrzucamy na kompost. Systematycznie (raz w tygodniu) kosimy i regularnie podlewamy trawę (obficie wczesnym rankiem lub wieczorem). Ściętą trawę (bez nasion chwastów) wyrzucamy na kompost.

Rośliny doniczkowe regularnie nawozimy, podlewamy i zraszamy rośliny w pojemnikach. Pamiętajmy o usuwaniu przekwitłych kwiatów. Okazy narażone na zbyt mocne słońce (poza kaktusami, którym to nie szkodzi) przestawiamy na mniej nasłonecznione stanowisko.

Rośliny użytkowe regularnie odchwaszczamy, podlewamy i spulchniamy glebę na grządkach. Zbieramy plony – fasolkę szparagową, groszek, cukinie, ogórki, pomidory oraz zioła. Regularnie podlewamy zioła, warzywa i gatunki owocowe. W razie potrzeby (jeśli miesiąc jest bardzo słoneczny) montujemy białą agrowłókninę, aby zacieniować rośliny w warzywniku.  Systematycznie nawozimy warzywa środkami ekologicznymi lub wyciągami z roślin (aby zwiększyć ich odporność na szkodniki i choroby). Wysiewamy koper, rzodkiewkę, sałatę i szpinak oraz sadzimy letnią rozsadę warzyw (koper włoski, jarmuż, sałata). Wysiewamy rośliny motylkowe na nawóz zielony (łubin, wyka, bobik, seradela), aby wzbogacić podłoże w azot. Poplon przekopujemy, gdy rośliny zaczynają kwitnienie.

Podpieramy gałęzie drzew owocowych, na których są ciężkie owoce (jabłonie, grusze, śliwy). W razie konieczności (jeśli owoców jest zbyt dużo), przerzedzamy zawiązki. Pamiętajmy, że im mniej jest owoców, tym będą one większe i zdrowsze. Robimy porządki na grządkach z truskawkami. Młodym sadzonkom przycinamy liście i usuwamy rozłogi, zaś okazy 3-letnie całkowicie usuwamy.

W pierwszej połowie lipca zasilamy rośliny nawozami azotowymi. Później nie stosujemy już preparatów z azotem, aby nie osłabić roślin przed zimą. Gdy skończy się owocowanie wiśni i czereśni, drzewa przycinamy.

 

Źródło/ zielonyogrodek.pl

Foto/ HUBERTUS

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: