JEDWABNE MASECZKI SĄ BEZPIECZNIEJSZE OD BAWEŁNIANYCH

JEDWABNE MASECZKI SĄ BEZPIECZNIEJSZE OD BAWEŁNIANYCH

Badacze z Uniwersytetu w Cincinnati porównali ze sobą trzy rodzaje materiałów, z których wykonuje się domowej roboty maseczki podczas pandemii koronawirusa – czyli bawełnę, poliester i jedwab. Z ich badań wynika, że najlepsze dla naszego zdrowia są maseczki z jedwabiu.

Skuteczność maseczek z jedwabiu wynika z kilku powodów. Przede wszystkim jedwab ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe ze względu na zawartość miedzi. Skąd obecność miedzi? Jedwab to włókno uzyskiwane z kokonu jedwabników, które karmione są liśćmi morwy, a te zawierają duże ilości miedzi.

Jedwab jest do tego znacznie bardziej skuteczny jako bariera dla wilgoci w porównaniu do pozostałych materiałów. Jest cieńszy, lepiej się przez niego oddycha, a do tego szybciej schnie. Poza tym jedwab jest trwały i można go często prać, co czyni go odpowiednim materiałem na maski wielokrotnego użytku.

„Koronawirus jest chorobą przenoszoną drogą kropelkową. Jeśli nosisz warstwy jedwabiu, zapobiegnie to przenikaniu i wchłanianiu kropelek” – przekonuje prof. Patrick Guerra z Uniwersytetu w Cincinnati w komunikacje podsumowującym badanie. Im większa liczba warstw jedwabiu, tym ochrona jest skuteczniejsza.

 

ŹRÓDŁO/PAP Life

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: