JESZ JAGODY PROSTO Z KRZAKA? TO MOŻE CIĘ SPORO KOSZTOWAĆ

JESZ JAGODY PROSTO Z KRZAKA? TO MOŻE CIĘ SPORO KOSZTOWAĆ

W tym roku miłośnicy jagód mogą się cieszyć z urodzaju. Warto korzystać z  właściwości czarnych jagód,  zawierają dużo witaminy C są niezastąpione przy biegunkach o podłożu bakteryjnym, nieżytach żołądka i jelit a także w zaburzeniach jelitowych wywołanych przez pokarmy lub toksyny. Pamiętajmy jednak o tym żeby przed zjedzeniem koniecznie je umyć. Jeśli tego nie zrobimy narażamy się na zakażenie tasiemcem – bąblowcem wielojamowym.

Lisy są coraz częściej nosicielami  tego pasożyta. Jego jaja lis wydala wraz z kałem. Jaja bąblowca są bardzo odporne na warunki atmosferyczne oraz środki chemiczne. Mogą przetrwać nawet rok w wysuszonym kale zwierzęcia. Nie groźne są im niskie temperatury, mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt godziny w temperaturze -70 stopni Celsjusza.

Bąblowiec wielojamowy jest małym tasiemcem, ma zaledwie 2 mm długości. Występuje w przewodzie pokarmowym lisów i jenotów. Zwierzęta wydalają z kałem jaja tasiemca, którymi zarażają gryzonie. U gryzoni, w wątrobie rozwija się larwalna postać pasożyta. Po zjedzeniu gryzonia przez lisa, u lisa w jelicie cienkim rozwijają się dorosłe tasiemce.
Przy zbieraniu owoców leśnych lub grzybów szczególną ostrożność trzeba zachować w województwach: warmińsko-mazurskim, podkarpackim, mazowieckim i małopolskim. Na tych terenach, jak podawała Pracownia Parazytoz Domowych Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk, odnotowywano najwięcej zakażonych lisów i jenotów.
Pasożyt rozwija się w wątrobie zakażonego człowieka, rzadziej w płucach, mózgu i innych narządach. U osoby chorej pasożyt niszczy miąższ wątroby. Objawy kliniczne – bóle w prawym podbrzuszu – pojawiają się dopiero kilka – kilkanaście lat po zarażeniu. Choroba w swoim przebiegu jest bardzo podobna do nowotworu, występuje coś na kształt przerzutów do odległych narządów. 90 proc. nieleczonych przypadków choroby kończy się śmiercią. 
Bąblowicę można wykryć za pomocą badań serologicznych krwi lub badań molekularnych.
Źródło/natemat.pl
Opracowanie/ własne
Foto/pixabay

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: