Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Kto zwycięży w walce o Pałac Prezydencki?

Już 12 lipca 2020 roku ponownie pójdziemy do urn. Wyboru dokonamy między dwoma kandydatami urzędującym prezydentem RP Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim.

Za nami I tura wyborów prezydenckich. Andrzej Duda zdobył 43,50 procent głosów. Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski z poparciem 30,46 procent. Szymon Hołownia uzyskał 13,87 procent. Następnie Krzysztof Bosak – 6,78 procent głosów, Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,36 procent, Robert Biedroń – 2,22 procent.

W II turze zmierzą się urzędujący prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Kto ma większe szanse na wygraną? Wydaje się, że o zwycięstwie zadecyduje bardzo mała różnica głosów. Decydujące będzie rozłożenie elektoratu pozostałych kandydatów z pierwszej tury i dynamika dalszej kampanii wyborczej.

Walka toczyć się będzie, więc głównie o głosy wyborców Szymona Hołowni i Krzysztofa Boska. Ten pierwszy nie udzielił oficjalnego poparcia żadnemu z kandydatów. Zapowiedział jednak, że odda głos przeciwko wizji prezydentury i wizji Polski, którą prezentował Andrzej Duda.

Co na to sondaże? Komu głos w drugiej turze przekażą wyborcy Szymona Hołowni? Według sondażu Pollstera dla “Super Expressu” 74 proc. wyborców Hołowni poprzez w II turze Rafała Trzaskowskiego, urzędujący prezydent może liczyć jedynie na 17 proc. wyborców niezależnego kandydata.

Jeszcze mniejszym poparciem wśród wyborców Hołowni cieszy się Andrzej Duda w sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski. Według niego 74 proc. wyborców Hołowni popiera w II turze Trzaskowskiego. Duda może liczyć jedynie na 7 proc. wyborców Hołowni.

Krzysztof Bosak w wyborach prezydenckich zdobył czwarty wynik. Głosy jego wyborców mogą rozstrzygnąć drugą turę, jednak polityk odmówił poparcia jakiemukolwiek kandydatowi. Wydaje się, że jego elektorat może podzielić się na trzy równe grupy. Pod kątem ideologicznym wyborcom wywodzącego się z narodowców Bosaka zdecydowanie bliższy jest Duda. Ale część sympatyków młodego działacza Konfederacji to gospodarczy skrajni liberałowie w duchu Korwin-Mikkego, a ci prędzej zagłosują na Trzaskowskiego albo nie pójdą głosować wcale. W każdym razie nie poprą Andrzeja Dudy.

Robert Biedroń oficjalnie poparł Rafała Trzaskowskiego. Władysław Kosiniak-Kamysz jest ważną postacią parlamentarnej opozycji wobec rządu. I na pewno część jego elektoratu również zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego.

SONDAŻ dotyczący II tury

Pracownia Kantar przeprowadziła na zlecenie “Faktów” TVN i TVN24 sondaż dotyczący drugiej tury wyborów. Został on zrealizowany 28 czerwca po godzinie 21, czyli już po ogłoszeniu sondażowych wyników exit poll. Przebadano ogólnopolską, reprezentatywną grupę 1513 pełnoletnich osób metodą mieszaną – wywiady telefoniczne i internetowe. 45,4 procent respondentów odpowiedziało, że oddałoby głos na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę. Rafała Trzaskowskiego poparło 44,7 procent ankietowanych. 9,9 procent udzieliło odpowiedzi “nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem”.  Różnica zatem minimalna.

Podsumowując wszystkie te statystyki będzie bardzo ciekawie. Ktokolwiek wygra, wygra o włos.

Źródło: Onet

Foto: wawaleszek z Pixabay

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: