LUDZIE NIE PRZESTRZEGAJĄ KWARANTANNY A KARA MOŻE BYĆ DOTKLIWA

LUDZIE NIE PRZESTRZEGAJĄ KWARANTANNY A KARA MOŻE BYĆ DOTKLIWA

Na przymusową kwarantannę domową wciąż trafia bardzo dużo osób. Średnio co drugi Polak łamie zakaz wychodzenia. Wiele osób najzwyczajniej w świecie jej nie przestrzega. Służby sanitarne apelują, by nie wychodzić z domu i unikać skupisk ludzi. Niestety wciąż są osoby, które zachowują się nieodpowiedzialnie i mimo domowej kwarantanny opuszczają miejsce przebywania.

Powodów jest mnóstwo. Ciężko tak długi czas wysiedzieć w domu. Niektórzy wykorzystują ten czas np. na remont mieszkania, bo mają „przymusowy urlop” a wcześniej odwiedzają sklepy budowlane. Inni mieszkają sami a są właścicielami psa i muszą go wyprowadzać. Są również tacy, którzy robią wypady na zakupy. To nieodpowiedzialne! Przede wszystkim jednak ryzykowne, ponieważ kara za nieprzestrzeganie kwarantanny może być naprawdę dotkliwa. Kontrole policji są dosyć częste.

Przypomnijmy. Kwarantanna zostaje nałożona na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub na osoby, które mogą  być zarażone koronawirusem. Nakłada ją w formie decyzji administracyjnej państwowy, powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny. Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną jak i dla osób przekraczających granicę, została skrócona do 10 dni – przy jednoczesnym odstąpieniu od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie. Kontrola nad osobami w domowej kwarantannie absorbuje policję. Wizyty są o różnej porze, co ma motywować do niewychodzenia z domu. Jednak nie ma gwarancji, że ktoś rzeczywiście stale w nim przebywa. Przy obecnym systemie trzeba liczyć na odpowiedzialność obywateli, bo sprawdzenie w praktyce, że ktoś przez całą dobę nie ruszył się z domu, jest niemożliwe.

Kara za nieprzestrzeganie kwarantanny może być dotkliwa: 30 dni pozbawienia wolności, grzywna lub sprawa w sądzie, gdy okaże się, że złamanie kwarantanny zostanie uznane za powszechnie niebezpieczne dla życia lub zdrowia i powodujące zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, przy czym jeżeli następstwem takiego czynu jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób – karą pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Takim osobom grozi także kara finansowa od 5 tysięcy złotych nawet do 30 tysięcy.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: