Maj – porządki w ogrodzie

Maj – porządki w ogrodzie

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy -zakwita dosłownie prawie wszystko, krzewy, azalie, rododendrony,  pachnące lilaki i tulipany. To również miesiąc wzmożonych prac w ogrodzie. Pamiętajmy o tzw. zimnych ogrodnikach (12-14 maj). Po tym terminie możemy już sadzić rośliny mało odporne na gruntowne przymrozki. W maju sadzimy drzewa, krzewy, byliny, kwiaty, zakładamy trawniki i nawozimy już istniejące. Na sadzenie roślin z odkrytymi korzeniami jest już za późno.  Pozostałe drzewka najlepiej sadzić w pochmurny dzień, nie zapominając o obfitym podlaniu po posadzeniu.

Krzewy ozdobne takie jak  porzeczki, tawuły, migdałowce w maju przekwitają. Jest to moment na cięcia prześwietlające i zasilenie roślin nawozami, kompostem. Aby zapewnić dobre owoce z drzewek owocowych usuwamy uszkodzone, słabo wykształcone i noszące znamiona chorób zawiązki.

Drzewka  płytko korzeniące się ściółkujemy korą po obfitym podlaniu, by ograniczyć przesuszanie podłoża. Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady pnia fragmentu nie ściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5 – 5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin.  Przycinamy też przekwitnięte pędy lilaków i usuwamy odrosty z korzeni. Odrosty korzeniowe wycinamy również różom. Z azali i  różaneczników usuwamy przekwitłe kwiatostany.

Pierwsza dekada maja to czas na wysiew roślin jednorocznych. W ostatniej dekadzie maja na rozsadniku wysiewamy rośliny dwuletnie. W tym miesiącu jest też odpowiedni czas na zakładanie oczka wodnego lub stawu.

W czasie prac w ogrodzie nie zapominajmy o chwilach relaksu  i podziwianie rozkwitającej przyrody.

Obraz _Alicja_ z Pixabay

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: