Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

MASZ BASEN OGRODOWY? MUSISZ TO WIEDZIEĆ!

Lato rozpoczęte, temperatury z oknem sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Spacerując po okolicy, możemy zaobserwować prawie na każdym podwórku basen ogrodowy. Niema w tym nic złego, jeśli wiemy jak dbać o wodę w basenie. Pamiętajmy! Mnożą się tam bakterie, a z basenów najczęściej korzystają dzieci, które są najbardziej podatne na choroby skórne. Oczywiste jest, że nikt nie będzie codziennie nalewał świeżej wody. Nie chodzi już tutaj tylko o ogromne rachunki za wodę, ale także o dbałość dla naszego środowiska.

W jaki sposób można więc utrzymać wodę w swoim basenie w należytej czystości?

Posiadacze dużych basenów muszą pamiętać, że absolutną podstawę stanowią  pompy filtrujące. Na jakiej zasadzie one działają? W przypadku prywatnych basenów najczęściej na ich powierzchni umieszczony jest skimmer, który zasysa wodę do układu. W jego wnętrzu znajduje się pierwszy filtr, którego zadaniem jest wyłapanie wszystkich większych zanieczyszczeń pływających na powierzchni wody. Następnie woda zmierza do pompy, która posiada kolejny filtr. Rodzaje tych filtrów są różne, ale ich zadaniem jest wyłapanie większości drobnych zanieczyszczeń. Woda jest już w ten sposób oczyszczona z brudów, ale nie jest jeszcze uzdatniona.

Do uzdatniania zazwyczaj wykorzystuje się tutaj chlor, który jest w miarę skuteczny, a do tego po prostu tani. W prywatnych basenach mamy często do czynienia ze specjalnymi dozownikami chloru, które pływają w basenie. Wrzuca się do nich tabletki z chlorem, które naprawdę łatwo kupić. Dlaczego stosuje się chlor? Brzydki zapach i kolor wody generują takie pierwiastki jak żelazo, miedź czy magnez. Chlor znacząco ogranicza ich działalność przez co woda nabiera błękitnego koloru i staje się dużo bardziej przejrzysta. Najważniejsze jest jednak to, że chlor zabija większość niebezpiecznych dla zdrowia bakterii.

Zamiast chloru można wykorzystywać także specjalne urządzenia do elektrolizy soli kuchennej. Rozwiązanie jak najbardziej ciekawe, ze względu na wygodę, warto zaznaczyć, że do basenu wsypuje się raz na sezon zwykłą sól kuchenną, z której urządzenie samo generuje chlor. Istnieje również możliwość zakupu urządzenia do ozonowania wody. Także do wyboru mamy dwa rozwiązania chlorowanie za pomocą zwykłej chemii basenowej, uzdatnianie wody za pomocą generatora chloru lub ozonatora.

Trzeba regularnie czyść basen ogrodowy. W jaki sposób to zrobić?  W sklepach kupimy bez problemu specjalne kije teleskopowe z drobną siatką. Z pomocą tego urządzenia wyłowimy wszelkie większe zanieczyszczenia pływające w wodzie. Do czyszczenia dna i ścian wykorzystuje się odkurzacze basenowe, działające na zasadzie przepływowej. Odkurzacz musi być podłączony do pompy wody. Zasysa w ten sposób wodę przy dnie czy obok ściany, zbiera brud z tych elementów, a ten osadza się na filtrach i w pojemniku we wnętrzu urządzenia. Popularność przydomowych basenów jest tak duża, że większość producentów ma w swojej ofercie specjalne zestawy z tymi urządzeniami w naprawdę atrakcyjnej cenie.

Prewencja potrafi często uchronić nas przed poważnymi problemami, ale dokładnie takie samo działanie sprawdzi się w przypadku basenów ogrodowych.  Po pierwsze do wielu basenów prywatnych producenci dodają specjalne maty do przykrywania. Naprawdę warto je zakładać za każdym razem, gdy tylko nie korzystamy z basenu. Może i jest to trochę pracochłonne, ale z drugiej strony znacząco ułatwi nam oczyszczanie basenu.Najprostsze przykrycia to pływające po powierzchni wody folie polietylenowe z filtrem UV, tak zwane bąbelkowe. Po drugie większość producentów basenów zaleca, aby każdego tygodnia w basenie znajdowało się około 5% świeżej wody. Wymiana nie musi być bezstratna. Korzystając z obecnej wody w basenie można na przykład opłukać wszelkie filtry lub wykorzystać ją do podlewania ogrodu.

 

Opracowanie/własne

Źródło/antex.pl

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: