MŁAWA. BRANŻA ŚLUBNA W TARAPATACH

MŁAWA. BRANŻA ŚLUBNA W TARAPATACH

Miesiące letnie to okres  wielkich uroczystości rodzinnych. W szczególności uroczystości zaślubin, które zaczynały się od maja, trwając nawet do wczesnego października. Na wolny termin np. sali, fotografa, muzyków, dekoracji i całej oprawy, trzeba było czasami czekać nawet dwa lata. W tym roku zapowiadało się, że będzie tak samo. Jednak tak się nie stało. Wszystko zmieniło się w marcu, za sprawą obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa COVID-19.

Ograniczenia związane Covid-19 sparaliżowały całą branżę ślubną. Osoby, które miały zarezerwowane terminy w związku z weselem, odwołały uroczystości, a przedsiębiorcy w tej chwili walczą o przetrwanie. Właściciele firm  i narzeczeni mają związane ręce. Nic nie można przełożyć na późniejszy termin, bo nie wiadomo na jaki.

Zapytaliśmy lokalnych przedsiębiorców, jak sytuacja wygląda w powiecie mławskim?

–  wszystkie rezerwacje na suknie ślubne zostały odwołane. Jeśli chodzi o mój salon sukni ślubnych, to z zasady nie brałam zaliczki z dużym wyprzedzeniem. Wszystkie suknie szyjemy  na miejscu, więc nie było takiej potrzeby. Jednak to spowodowało, że dziś zostałam bez zamówień a tym samy bez pieniędzy. Było klika osób, które wpłaciły zaliczkę, ale z wiadomych względów musiałam ją oddać. W tej chwili jest to okres zupełnie martwy. Salon jest już otwarty, ale klienci nie przychodzą. Bardzo ciężko jest przetrwać. W branży ślubnej w ciągu całego roku miesiące zimowo-wiosenne  (czyli styczeń luty, marzec) to dla nas najlepszy okres. Każda panna młoda kupuję sukienkę z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a czasami nawet rocznym. Dla nas niestety w tym roku ten okres okazał się martwy – mówi Pani Wiesława Ciołkowska, właścicielka Salonu Sukien Ślubnych i Okolicznościowych w Mławie.

Powodów do radości nie mają także przedsiębiorcy posiadające domy weselne.

– W moich lokalach wesela i pozostałe imprezy okolicznościowe zostały odwołane. Nieliczne osoby przełożyły termin na porę jesienną. Wykorzystamy ten czas drobne remonty i wszystkie inne rzeczy na które normalnie nigdy nie było czasu. Ja osobiście jest niedoinformowany, takie jest moje odczucie. Bardzo dużo niewiadomych, brak wytycznych. To bardzo utrudnia pracę, bo jeśli już pojawi się klient z zapytaniem, to sam nie znam odpowiedzi na wiele pytań, bo takich nie dostaliśmy. To jest kluczowe, bo musze wiedzieć co im zaproponować.  Mam nadzieję, że w najbliższych dniach będziemy już wiedzieć jakie zasady będą obowiązywały. Sytuacja nie jest jeszcze tak bardzo tragiczna dzięki finansowym formom wsparcia rządu. Z tych pieniędzy możemy pokryć najważniejsze zobowiązania – mówi właściciel Sali Weselnej w Otoczni Starej Dariusz Zbirowski.

Prawdopodobnie od 1 czerwca bieżącego roku, w ramach kolejnego etapu rozmrażania polskiej gospodarki ruszy branża ślubna. Pytanie tylko czy Młoda Para będzie chciała ten wyjątkowy dzień w życiu odbyć na zasadach zarzuconych przez sanepid.

Minister zdrowia pod koniec poprzedniego miesiąca ostrzegał, że duże spotkania typu wesela mogą okazać się bombą epidemiczną. We wtorek, 19 maja wiceminister rozwoju Olga Semeniuk podczas wideokonferencji z przedstawicielami branży ślubnej przekazała, że rząd chce jak najszybciej opracować wytyczne dotyczące organizowania bezpiecznych pod względem epidemiologicznym wesel.

Jednak nie wszędzie w czerwcu wesela się odbędą. Z  Powodu odwołanych lub przeniesionych na przyszły rok przyjęć weselnych, które miały odbyć się w czerwcu nie da się zorganizować w tak krótkim czasie.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: