Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

NAGRODY DLA NAJLEPSZYCH DZIENNIKARZY EKONOMICZNYCH

Narodowy Bank Polski po raz osiemnasty przyznał nagrody najlepszym dziennikarzom ekonomicznym. W konkursie zostali nagrodzeni autorzy i redakcje, które w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśniają skomplikowane zagadnienia ze świata gospodarki, przyczyniając się do podnoszenia poziomu wiedzy ekonomicznej Polaków. Laureatów wybrała kapituła pod przewodnictwem prof. Adama Budnikowskiego.

Prezes NBP prof. Adam Glapiński podkreślił wyjątkową rolę i wartość mediów, zwłaszcza w sytuacji wywołanej przez koronawirusa, który uniemożliwił spotkanie podczas gali. Nawiązał do ostatniego przeprowadzonego na zlecenie NBP „Badania świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków”. Jego wyniki pokazują, że klarowne mówienie, pisanie o ekonomii, mądre wyjaśnianie, tłumaczenie jest dla społeczeństwa bardzo ważne. „To kolejny dowód na to, jak istotne jest budowanie lepszego zrozumienia pojęć gospodarki i rozwoju. A to jest właśnie państwa wyjątkowa rola” – powiedział dziennikarzom szef banku centralnego.

Spośród zgłoszonych prac konkursowych – publikacji i audycji, które ukazały się w mediach ogólnopolskich i lokalnych w okresie od 30 września 2019 r. do 9 października 2020 r. – nagrodzonych lub wyróżnionych zostało siedem. Kapituła konkursu nie wyłoniła laureata Nagrody głównej i nie przyznała tytułu „Dziennikarza Ekonomicznego 2020 r.”.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Polityka pieniężna i stabilność finansowa

 • Stanisław Koczot, „Gazeta Bankowa”, artykuł Zapnijcie pasy, bądźcie gotowi!
  Nagroda za podjęcie ważnego i aktualnego tematu, a także przybliżenie czytelnikowi możliwych skutków pandemii dla gospodarki światowej, a w szczególności dla stabilności światowego systemu finansowego.

Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna

 • Kinga Wasilewska, TVP3 Bydgoszcz, program Spiszmy się jak na rolników przystało!
  Nagroda za walory edukacyjne programu, jak również promowanie osiągnięć polskiego rolnictwa oraz wizerunku współczesnego gospodarza.

Felieton lub analiza

 • Filip Lamański, Obserwator Gospodarczy, artykuł O co chodzi z Centralnym Portem Komunikacyjnym?
  Nagroda za próbę zmierzenia się z pytaniem o zasadność budowy w Polsce centralnego portu lotniczego i ocenę korzyści płynących z tego przedsięwzięcia dla gospodarki.
 • Krystian Kaźmierczyk, Telewizja Republika, program Biznes Polska
  Wyróżnienie za różnorodność podejmowanych tematów, ich ciekawy dobór i aktualność.

Wywiad

 • Grzegorz Siemionczyk, „Rzeczpospolita”, artykuł Nie potrzebujemy więcej zasobów, by się rozwijać
  Nagroda za kompleksowe ukazanie perspektyw zużycia surowców i postępu technologicznego jako warunków zrównoważonego rozwoju świata. Za ciekawą i dynamiczna rozmowę, w której ukazano pożądany kierunek rozwoju ludzkości w jego gospodarczych aspektach.

Problematyka regionalna

 • Anna Rudy, „Tygodnik Zamojski”, artykuł Czy ASF doprowadzi do upadku hodowli świń na Zamojszczyźnie?
  Nagroda za podjęcie problemu ograniczeń produkcji zwierzęcej na Zamojszczyźnie i potencjalne skutki zaniechań w tej dziedzinie.
 • Redakcja TVP3 Rzeszów, materiał Regionalne tarcze antykryzysowe zrealizowany z cyklu Gospodarka w kwarantannie
  Wyróżnienie za podjęcie aktualnego tematu, ważnego zarówno dla całej polskiej gospodarki, jak i dla konkretnego regionu, a także za wysokie walory praktyczne programu.

 

 

Źródło: NBP

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: