Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Nie każdy koronawirus to COVID-19

Pierwsze szczepy koronawirusa ludzkiego zidentyfikowano w latach 60. XX wieku. W 1962 roku wyizolowano szczep B814 pochodzący od dziecka z objawami przeziębienia, stosując hodowlę narządową pochodzącą z tchawicy. Z powodu zaginięcia próbki przed opracowaniem metod pozwalających na identyfikację gatunku, dokładne dane o B814 nie są znane, jednakże w kolejnych latach uzyskano następne izolaty kliniczne. Dwa z nich, 229E i OC43, zidentyfikowano jako osobne gatunki.

Kolejny gatunek ludzkiego koronawirusa, znacznie groźniejszy, zidentyfikowano w 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong. Wirus SARS-CoV, nazywany tak od wywoływanego przez niego zespołu ciężkiej niewydolności oddechowej, spowodował falę zachorowań i zgonów.

W następnych latach XXI wieku zidentyfikowano dwie kolejne stosunkowo rozpowszechnione grupy, NL63 i HKU1, które razem z 229E i OC43 są jedną z dość rozpowszechnionych przyczyn przeziębień. Dwie ostatnie grupy odpowiedzialne są za cykliczne (co 2–4 lata) epidemie zakażeń dróg oddechowych, najczęściej w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny, kiedy zmniejsza się liczba zakażeń rynowirusowych. Uważa się, że koronawirusy są odpowiedzialne za 10–20% wszystkich przeziębień.

Znane jest siedem rodzajów tych wirusów:

229E – koronawirus alfa,

NL63 – koronawirus alfa,

OC43 – koronawirus beta,

HKU1 – koronawirus beta,

MERS-CoV – koronawirus beta wywołujący MERS,

SARS-CoV – koronawirus beta wywołujący SARS,

SARS-CoV-2 – koronawirus beta, nazwany wcześniej 2019-nCoV, który od grudnia 2019 r. rozprzestrzenia się z terenu Chin, powodując światową pandemie.

Koronawirusy cechują się dużym rozpowszechnieniem i częstością występowania, dużym zróżnicowaniem genetycznym i częstym występowaniem rekombinacji genetycznych, co przy rosnących okazjach do kontaktów między człowiekiem i różnymi gatunkami zwierząt powoduje, że nowi przedstawiciele tej grupy będą pojawiać się, wywołując infekcje międzygatunkowe i sporadycznie rozprzestrzeniając się.

Koronawirusy to wirusy, które wywołują u ludzi zakażenia układu oddechowego. Były sprawcami epidemii takich jak SARS i MERS, a obecnie przyczyniają się do infekcji sezonowych, a przede wszystkim do zachorowań na COVID-19, powodowane przez wirus SARS-CoV-2.

Infekcje koronawirusami u ludzi są najczęstsze w miesiącach zimowych i wczesną wiosną. Ponieważ wytwarzane przez organizm przeciwciała nie są trwałe, a ponadto mogą nie działać na nowe wersje wirusa, w ciągu tego samego sezonu można zachorować z ich powodu więcej niż raz, np. w odstępie 4 miesięcy.

Źródło/Wikipedia,Opracowanie/własne, Obraz Gerd Altmann z Pixabay

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: