NIE LEKCEWAŻ TYCH OBJAWÓW! TO MOŻE BYĆ CICHY ZAWAŁ SERCA

NIE LEKCEWAŻ TYCH OBJAWÓW! TO MOŻE BYĆ CICHY ZAWAŁ SERCA

Nie każdy problem z sercem daje wyraźne znaki ostrzegawcze. Często nawet ból nie dotyczą klatki piersiowej.

  • Dyskomfort w klatce piersiowej. Nie zawsze musi boleć. Czasem to wrażenie ucisku lub duszności. Jedno jest pewne, jeśli dyskomfort w klatce piersiowej trwa dłużej niż zwykle, a ból czy ukłucie pojawiają się, nawet gdy odpoczywasz, może to być objaw zawału serca. Trwający kilka minut może zagrażać życiu, dlatego nie można go lekceważyć, ale jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub zadzwonić na pogotowie.
  • Nudności, zgaga, ból brzucha. Zdarza się, że pacjenci podczas ataku serca skarżą się na niestrawność, zgagę, ból brzucha, a nawet wymioty. Co ciekawe, te objawy znacznie częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn. Oczywiście niestrawność może być efektem zjedzenia późnej kolacji, ale warto wiedzieć, że może także zdarzyć się podczas zawału serca.
  • Zawroty głowy. Wiele czynników może wpłynąć na to, że chwilowo zabraknie nam sił i poczujemy zawroty głowy lub zaburzenia równowagi. Zbyt długie przerwy między posiłkami, odwodnienie lub zbyt szybkie wstanie z łóżka to najczęstsze z nich. Jeśli jednak zawrotom głowy towarzyszą inne objawy, jak uczucie duszności czy zgaga, może to być objaw cichego zawału serca. W takim przypadku należy niezwłocznie zadzwonić na pogotowie.
  • Uczucie zmęczenia. Jeśli wejście na 2. piętro bez zadyszki lub przeniesienie siatki z zakupami bez uczucia zmęczenia wydaje ci się niemożliwe, koniecznie umów się na wizytę kardiologiczną. Oczywiście osłabienie organizmu może być spowodowane wiekiem czy brakiem witamin, ale równie często świadczy o problemach z sercem. Jeśli w dodatku uczucie wyczerpania trwa kilka dni, może zwiastować atak serca lub pojawić się po nim.
  • Długotrwały kaszel. W większości przypadków długotrwały kaszel świadczy o niedoleczonej chorobie lub alergii. Jeśli jednak chorujesz na nadciśnienie, a w pracy doświadczasz długotrwałego stresu, nawracający uporczywy kaszel może być objawem niewłaściwej pracy serca, zwłaszcza jeśli przy odkrztuszaniu towarzyszy mu biała lub różowa wydzielina
  • Zimne poty. Pojawienie się zimnych potów jest objawem o tyle niebezpiecznym, że większość z nas najczęściej go bagatelizuje. Zimne poty są jednym z dokuczliwych objawów menopauzy i rzadko przypisywane są problemom z sercem. Tymczasem, zwłaszcza w towarzystwie uczucia osłabienia, czy mdłości, mogą zwiastować rychły atak serca. Potwierdziły to badania przeprowadzone w 2013 r. przez kanadyjskich naukowców. Wśród 1015 pacjentów, którzy doświadczyli cichego ataku serca, aż 47 proc. mężczyzn doświadczyło tego objawu.
  • Drętwienie kończyn. Zaburzony przepływ krwi w ciele, świadczący o nieprawidłowej pracy serca, może też powodować drętwienie kończyn, które najczęściej zrzucamy na karb niewygodnej pozycji pracy lub przemęczenia. Tymczasem zwężenie naczyń krwionośnych w całym ciele powoduje ograniczenie ilości krwi, która dociera do kończyn, powodując ich drętwienie.

 

Źródło/metonet.pl

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: