Nie stać Cię na Polskę? Wybierz Portugalię

Każdy kto choć raz spędził wakacje ad polskim Bałtykiem ten wie, że do najtańszych nie należy. Ten rok będzie jeszcze droższy a to wszystko spowodowane epidemią koronawirusa. Niestety nie kązdego będzie stać na Polskę. Dla tych co szukają bardziej stabilnej pogody i choć trochę tańszego miejsca idealna  będzie np. Portugalia. Ale nie tylko, tańsze niż w Polska będą też Węgry, Czechy, Bułgarię, Rumunię lub Litwa. W tych krajach ceny hoteli i restauracji są niższe niż u nas. Wolisz inne lokalizacje? Portal money.pl pokazujemy, o ile drożej niż nad Wisłą jest w Hiszpanii i Włoszech.

Szukasz tańszych wakacji niż w Polsce? Wybierz Portugalię, Węgry, Czechy, Bułgarię, Rumunię lub Litwę. W tych krajach ceny hoteli i restauracji są niższe niż u nas. Wolisz inne lokalizacje? Pokazujemy, o ile drożej niż nad Wisłą jest w Hiszpanii i Włoszech.

Najniższe ceny za noclegi w hotelach i dania w restauracjach? W Unii Europejskiej nie ma tańszego turystycznie miejsca niż Bułgaria. Tanio jest też na Węgrzech i w Rumunii. Nie ma też droższego miejsca niż Dania. Tu za noclegi i jedzenie “na mieście” trzeba zapłacić najwięcej w całej UE.

Poza Unią warto zerknąć na Turcję, bo również należy do najtańszych najbliższych miejsc turystycznych. Ceny tu to zaledwie 51 proc. średniej europejskiej. Drożej jest np. w Czarnogórze, która od kilku lat zdobywa coraz większą popularność wśród Polaków.

Polska? Od niemal 10 lat stosunek krajowych cen do zagranicznych stawek… nie zmienia się. W 2010 roku wynosił 75,4 proc. średniej unijnej. Dziś to ponad 75,5 proc. Nie oznacza to oczywiście, że ceny nie rosły. Rosły, jednak bardzo podobnie w całej Unii Europejskiej.

O tym, że nie jest taniej, najlepiej świadczą dane Głównego Urzędu Statystycznego. Od maja 2019 do maja 2020 ceny restauracji i hoteli urosły aż o 6 proc. Rok wcześniej ten skok wyniósł 4,1 proc. Dwa lata temu 2,9 proc. W trzy sezony ceny urosły zatem o 13,5 proc.

Jak wynika z analizy money.pl, od maja 2015 roku ceny restauracji i hoteli w Polsce urosły o ponad 15 proc. W tym samym czasie ceny żywności podskoczyły o 19 proc. Warto jednak dodać, że średnia pensja w tym czasie urosła z 3,8 tys. zł do 5,1 tys. zł (czyli o 34 proc.).

Co takie podwyżki oznaczają? Rodzina, która pięć lat temu zostawiała na wakacjach 3 tys. zł za hotele i restauracje, dziś za takie same dania i noclegi wyłoży około 3,45 tys. zł.

Jeżeli podczas wyjazdu stawia na samodzielne żywienie i przed laty wydawała 1 tys. zł, dziś musi wydać 1,2 tys. zł. W ostatnich tygodniach można jednak zaoszczędzić na paliwie. W 2015 roku przejechanie 1 tys. kilometrów samochodem z silnikiem benzynowym (spalającym 8 litrów na 100 km) kosztowało 393,6 zł. Dziś taka wakacyjna trasa warta jest około 30 zł mniej.

Pocieszenie? W hotelach i restauracjach całej Europy podrożało. Są jednak miejsca tańsze i droższe.

 

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: