Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Nie stać Cię na Polskę? Wybierz Portugalię

Każdy kto choć raz spędził wakacje ad polskim Bałtykiem ten wie, że do najtańszych nie należy. Ten rok będzie jeszcze droższy a to wszystko spowodowane epidemią koronawirusa. Niestety nie kązdego będzie stać na Polskę. Dla tych co szukają bardziej stabilnej pogody i choć trochę tańszego miejsca idealna  będzie np. Portugalia. Ale nie tylko, tańsze niż w Polska będą też Węgry, Czechy, Bułgarię, Rumunię lub Litwa. W tych krajach ceny hoteli i restauracji są niższe niż u nas. Wolisz inne lokalizacje? Portal money.pl pokazujemy, o ile drożej niż nad Wisłą jest w Hiszpanii i Włoszech.

Szukasz tańszych wakacji niż w Polsce? Wybierz Portugalię, Węgry, Czechy, Bułgarię, Rumunię lub Litwę. W tych krajach ceny hoteli i restauracji są niższe niż u nas. Wolisz inne lokalizacje? Pokazujemy, o ile drożej niż nad Wisłą jest w Hiszpanii i Włoszech.

Najniższe ceny za noclegi w hotelach i dania w restauracjach? W Unii Europejskiej nie ma tańszego turystycznie miejsca niż Bułgaria. Tanio jest też na Węgrzech i w Rumunii. Nie ma też droższego miejsca niż Dania. Tu za noclegi i jedzenie “na mieście” trzeba zapłacić najwięcej w całej UE.

Poza Unią warto zerknąć na Turcję, bo również należy do najtańszych najbliższych miejsc turystycznych. Ceny tu to zaledwie 51 proc. średniej europejskiej. Drożej jest np. w Czarnogórze, która od kilku lat zdobywa coraz większą popularność wśród Polaków.

Polska? Od niemal 10 lat stosunek krajowych cen do zagranicznych stawek… nie zmienia się. W 2010 roku wynosił 75,4 proc. średniej unijnej. Dziś to ponad 75,5 proc. Nie oznacza to oczywiście, że ceny nie rosły. Rosły, jednak bardzo podobnie w całej Unii Europejskiej.

O tym, że nie jest taniej, najlepiej świadczą dane Głównego Urzędu Statystycznego. Od maja 2019 do maja 2020 ceny restauracji i hoteli urosły aż o 6 proc. Rok wcześniej ten skok wyniósł 4,1 proc. Dwa lata temu 2,9 proc. W trzy sezony ceny urosły zatem o 13,5 proc.

Jak wynika z analizy money.pl, od maja 2015 roku ceny restauracji i hoteli w Polsce urosły o ponad 15 proc. W tym samym czasie ceny żywności podskoczyły o 19 proc. Warto jednak dodać, że średnia pensja w tym czasie urosła z 3,8 tys. zł do 5,1 tys. zł (czyli o 34 proc.).

Co takie podwyżki oznaczają? Rodzina, która pięć lat temu zostawiała na wakacjach 3 tys. zł za hotele i restauracje, dziś za takie same dania i noclegi wyłoży około 3,45 tys. zł.

Jeżeli podczas wyjazdu stawia na samodzielne żywienie i przed laty wydawała 1 tys. zł, dziś musi wydać 1,2 tys. zł. W ostatnich tygodniach można jednak zaoszczędzić na paliwie. W 2015 roku przejechanie 1 tys. kilometrów samochodem z silnikiem benzynowym (spalającym 8 litrów na 100 km) kosztowało 393,6 zł. Dziś taka wakacyjna trasa warta jest około 30 zł mniej.

Pocieszenie? W hotelach i restauracjach całej Europy podrożało. Są jednak miejsca tańsze i droższe.

 

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: