Nowa rzeczywistość w Ekstraklasie

Nowa rzeczywistość w Ekstraklasie

Stadiony podzielone na strefy, w tym “strefę zero”, 24 piłki bez chłopców do ich podawania, zaostrzony reżim sanitarny i maseczki dla wszystkich prócz piłkarzy, trenerów i sędziów.

W środę 13 maja  Polski Związek Piłki Nożnej potwierdził ramowy terminarz dokończenia rozgrywek. Piłka nożna zbliża się wielkimi krokami. Ekstraklasa SA ogłosiła wyjątkowe zasady organizacji spotkań w czasie epidemii COVID-19. Najważniejszym z zapisów regulaminu jest podział stadionów na specjalne strefy. “Osoby z identyfikatorami przyporządkowującymi ich do danego obszaru nie będą mogły przemieszczać się do innego sektora. Kluczowym miejscem na obiekcie będzie strefa zero, w której przebywać będą jedynie te osoby, które przeszły wcześniej izolację i zostały przebadane na obecność koronawirusa” – czytamy w komunikacie. To oznacza, że do strefy zero będą dopuszczone tylko osoby z klubowych list izolacyjnych (po 50 na klub), którzy przeszli już pierwszą turę testów na obecność SARS-CoV-2, sędziowie i pracownicy realizującego sygnał TV Ekstraklasa Live Park. Wszystkie osoby pracujące na stadionie poza piłkarzami, sędziami i trenerami przekazującymi wskazówki zawodnikom, zostaną zobowiązane do zasłaniania ust i nosa do momentu opuszczenia przez nich obiektu.

– Każda osoba znajdująca się na stadionie zobowiązana jest do przestrzegania przepisów prawa powszechnego dotyczącego reżimu higienicznego, w szczególności zakrywania ust i nosa. Na meczu nie będzie chłopców do podawania piłek. Wcześniej zostaną przygotowane 24 piłki, aby nie powodować opóźnienia gry. Jakikolwiek catering jest zabroniony. Nie będzie również dziecięcej eskorty i maskotek. Będziemy z każdym klubem indywidualnie ustalać szczegóły, uwzględniając ich warunki stadionowe – tłumaczy dyrektor operacyjny Ekstraklasy SA Marcin Stefański.

Specjalnymi procedurami objęci zostaną również pracownicy Ekstraklasa Live Park. Prawie 300 osób z tej firmy poddało się izolacji. Po kwarantannie przejdą badania na obecność SARS-CoV-2.

– W trakcie przejazdów na mecze, a także podczas pracy na stadionie, obowiązywać nas będą rygorystyczne przepisy sanitarne. Dotyczą one między innymi rodzaju używanych maseczek, noclegów w osobnych pokojach, dezynfekcji rąk po każdym użyciu sprzętu – wyjaśnia dyrektor operacyjny Ekstraklasa Live Park, Marcin Serafin.

Spotkania będą rozgrywane bez udziału publiczności, a Ekstraklasa SA rekomenduje, by kluby podejmowały działania zachęcające kibiców do pozostania w domach i nie gromadzenia się w związku z organizacją spotkań ligowych. Na każde ze spotkań PKO Ekstraklasy będzie mogło wejść do 15 dziennikarzy, którzy na stadionie będą poruszali się poza strefami, w których mogą przebywać osoby objęte izolacją. Konferencje prasowe i rozmowy z piłkarzami nie będą się odbywać.

– Celem wprowadzenia nowych regulacji jest maksymalne zapewnienie bezpieczeństwa, przy minimalnej liczbie osób niezbędnych do organizacji spotkania oraz zachowaniu pomiędzy nimi bezpiecznego dystansu – mówi prezes Ekstraklasy Marcin Animucki.

Sędziowie będą zaopatrzeni prawdopodobnie w rękawiczki ochronne i elektroniczny gwizdek. Na meczach Ekstraklasy i Pucharu Polski będzie dostępny system VAR.

Pierwsze mecze PKO Ekstraklasy po wznowieniu sezonu mają się odbyć 29 maja. Do rozegrania pozostało 11 kolejek, czyli 88 spotkań. Rozgrywki mają się zakończyć 19 lipca.

Ciekawi jesteśmy jak to wszystko będzie funkcjonowało. Pozostaje mieć nadzieję, że plan się powiedzie i kibice będą przeżywali emocje piłkarskie przed telewizorem.

Źródło: sportowe fakty

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: