Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

OGRZEWANIE GAZOWE. CZY WARTO W TO INWESTOWAĆ?

Ogrzewanie mieszkań lub domów gazem płynnym propan-butan z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Być może dlatego że ta metoda grzewcza jest wygodniejsza dla użytkownika, a przede wszystkim zmniejsza emisję dwutlenku węgla, co wpływa na jakość naszego powietrza. Głównym wyzwaniem naszych czasów jest dbałość o środowisko i w tym kierunku zmierzamy. Również dużym atutem dla większości będzie cena, która jest niższa, niż ogrzewania gazem ziemnym (z sieci) lub prądem. 

O walorach tego rodzaju ogrzewania opowiada Dariusz Zmudczyński, przedsiębiorca branży paliwowej.

Coraz więcej gospodarstw domowych rezygnuje z opalania węglem kamiennym, decyduje się wówczas na przyłączenie do sieci gazowej. Sieć rurociągów, przez które płynie błękitne paliwo, jest rozbudowana. Oznacza to, że w wielu regionach zrobienie przyłącza gazowego nie stanowi problemu. Kiedy warto zdecydować się na ten zamiennik? Gdy koszt podłączenia domu jednorodzinnego do gazociągu przewyższa koszty montażu zbiornika. W dużym uproszczeniu, im dalej od gazociągu, tym droższe będzie przyłącze gazowe. Wtedy najlepszą alternatywą jest gaz skroplony ze zbiornika.

Istnieje możliwość zastosowania ogrzewania z zastosowaniem gazu płynnego propan lub propan-butan magazynowanego w wolno stojącym zbiorniku o pojemności 2700 l, 4800 l oraz 6700 l. Zbiornik taki może być zarówno zainstalowany na gruncie, jak również zakopany – zależy to głównie od wielkości działki budowlanej i rodzaju zbiornika. Instalacja, która jest wykorzystywana do spalania tego rodzaju paliwa, jest identyczna jak w przypadku spalania gazu z sieci. Różnica polega jedynie na rodzaju dysz zainstalowanych w kotle gazowym. Każdy producent kotła ma w swojej ofercie możliwość montażu dysz przystosowanych do spalania tego paliwa. Warto nadmienić, że kotły i piece gazowe to urządzenia grzewcze, które są bardziej ekologiczne i wygodniejsze w użytkowaniu niż piece węglowe. Co więcej, gaz spala się całkowicie, nie zostawia sadzy ani popiołów.

Kiedy już podejmiemy decyzję o montażu zbiornika do magazynowania własnego paliwa, mamy kolejną zagadkę: Kupować własny czy może wydzierżawić od dostawcy gazu?

Kupno wiąże się z wydatkiem jednorazowym w wysokości około 8000 zł, cena zależy od wielkości zbiornika, ponadto jako właściciele jesteśmy zobligowani do przeprowadzania regularnych przeglądów oraz konserwacji urządzenia. W zamian mamy możliwość zakupu paliwa na wolnym rynku od dostawcy, który zaproponuje standardy, które będą nas jako klienta satysfakcjonowały. Wybierając drugą możliwość, oszczędzamy na zakupie zbiornika, jednak jesteśmy zobligowani kupować paliwo od właściciela zbiornika, który koszty amortyzacji inwestycji przerzuci na cenę gazu, który nam dostarcza. Patrząc z perspektywy lat, uważam że bardziej opłacalne jest posiadanie własnego magazynu, bycie niezależnym. Podpisując umowę na dostawę gazu ziemnego, odbiorca nie ma żadnego wpływu na jego cenę. Musi opłacać rachunki za gaz, który z roku na rok drożeje, nie tanieje. Z kolei gaz płynny można zamówić u wybranego dostawcy, jednego z wielu oferujących swoje usługi w zależności od tego, jaką proponuje cenę za litr. Na cenę ma wpływ to, czy zbiornik jest dzierżawiony lub jest własnością zamawiającego paliwo, na ile lat przewidywana jest jego dostawa, czy instalacja przewiduje możliwość zużycia gazu propan bądź propan-butan.

Warto również porównać ogrzewanie budynku gazem płynnym z ogrzewaniem za pomocą energii elektrycznej.

Tańsza od grzewczej instalacji gazowej jest instalacja elektryczna. Koszt montażu pieca zasilanego energią elektryczną to około 5 tys. złotych. Komfort obsługi takiego pieca jest porównywalny z piecem gazowym. Gdzie jest haczyk? Ogrzewanie domu prądem jest droższe niż gazem. W ciągu roku ogrzewamy domy przez około 8 miesięcy (od października do maja). Według szacunkowych danych, ogrzewając dom o powierzchni około 150 m2 gazem, zapłacimy około 5 tys. zł rocznie – pod warunkiem że zainwestujemy w energooszczędny kocioł. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu prądem, to nasz roczny koszt będzie mniej więcej o 3 tys. zł wyższy, niż gdybyśmy ogrzewali dom gazem.

Zaletą ogrzewania elektrycznego jest to, że mogą z niego korzystać mieszkańcy bloków, którzy nie mają przyłącza gazowego.

Gaz propan ma bardzo szerokie zastosowanie w suszarniach, kurnikach oraz halach o dużej powierzchni, jest paliwem stabilnym, jego proces spalania umożliwia wyjątkowo łatwo regulację temperatury, co jest niezbędne podczas suszenia różnego rodzaju zbóż oraz przy hodowli zwierząt. Trzeba jeszcze wyraźnie podkreślić, że gaz płynny LPG jest paliwem proekologicznym, co w obecnych czasach ma ogromne znaczenie dla naszego środowiska. Czyste powietrze w naszych czasach jest priorytetem dla zdrowia naszego i naszych rodzin. Dlatego uważam, że idziemy w dobrym kierunku.

 

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: