PAJĄKI W DOMU SZKODZĄ CZY SĄ POŻYTECZNE?

PAJĄKI W DOMU SZKODZĄ CZY SĄ POŻYTECZNE?

Poznaj przesądy i dwa ważne powody, dla których warto mieć te zwierzęta w domu.

“Szczęśliwy dom, w którym pająki są” – mówi ludowe porzekadło. I jest w tym sporo racji – te owady nie powinny stawać się celem zaciekłych ataków, ale raczej uznania. Pająki w domu, jak twierdzą przesądy, gwarantują nie tylko szczęście, ale także spełnienie nadziei, nadejście dobrej nowiny . Według ludowych wierzeń, zabicie pająka oznaczało nieszczęście lub co najmniej pecha dla domowników, kłótnie, straty finansowe. Zwiastowało też popsucie pogody i nadciągnięcie deszczu. Ale pająki (nie tylko zgodnie z przesądami) to bardzo pożyteczne stworzenia, a z ich obecności wynikają realne korzyści.

Obecność tych owadów nie zawsze ma związek z ewentualnym bałaganem. One lokują się w zacisznych miejscach nawet w czystych domach w mieście, w miejscach zarówno suchych, jak i wilgotnych. Po prostu (szczególnie jesienią), w naszych czterech kątach pająki szukają ciepłego schronienia na zimę.

Jeśli chodzi o pająki w domu i ich gatunki, najczęściej widujemy kosarze, czyli niewielkie jasnobrązowe owady o długich odnóżach, oraz kątniki, czyli czarne, najczęściej centymetrowej długości (bez odnóży), które lubią ciemne kąty i szczeliny. I mimo, że często wzbudzają one niechęć, a nawet odrazę, warto przywyknąć do myśli o ich sąsiedztwie, bowiem pełnią one ważną “sanitarną rolę”:

1. Są doskonałą bronią przeciwko żyjącym w naszych domach insektom. Ich przysmakiem są m.in. komary, muchy, mole, rybiki, pchły, mrówki, również mszyce.

2. Wiele domowych szkodników jest nosicielami groźnych dla ludzi i domowych zwierząt chorób (np. larw pasożytów). Pająki mieszkające w domu pożerają je, ograniczając rozprzestrzenianie się niebezpiecznych patogenów.

Warto też wiedzieć, że w Polsce nie ma groźnych gatunków pająków. Nie ma więc i realnego powodu, żeby się ich bać (one boją się nas bardziej), a tym bardziej zabijać.

Jeśli nie przekonują cię powyższe argumenty i nie jesteś w stanie znieść tego, że masz pająki w domu, i nie wiesz, jak się pozbyć tych owadów, zrób naturalny spray odstraszający.

Odstraszający preparat na pająki w domu – przepis

Aby zrobić odstraszający preparat na pająki w domu, będziesz potrzebować:

  • litra wody
  • kwasku cytrynowego lub cytrynowego olejku eterycznego (ew. plasterków cytryny)
  • butelki z atomizerem

Do wody dodaj 4 – 5 łyżek kwasku lub łyżkę dobrego naturalnego olejku cytrynowego, mocno wstrząśnij. Płynem spryskaj miejsca, w których pojawiają się pająki (kąty, parapety, kratki wentylacyjne, framugi okien, progi) – możesz je również przetrzeć plasterkami cytryny.

 

Źródło/onet.pl

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: