Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

PARAFIA BUDUJE KOLEJNĄ STUDNIĘ W AFRYCE

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na trzecią z kolei studnię głębinową w Afryce. Dwie poprzednie: „Maksymilian” i „Marianna” służą już mieszkańcom kontynentu afrykańskiego: – Woda ze studni głębinowej jest w Afryce najbardziej zdrową wodą do picia – przekazał ks. kan. Zbigniew Sajewski, proboszcz płońskiej parafii.

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku w minionych latach zebrała pieniądze na dwie studnie: „Maksymiliana” (wspólnie z polskim oddziałem Fundacją Raoula Follereau, pomagającą osobom chorym na trąd)  i „Mariannę”. Zbiórki na nie średnio trwały po 3 lata.

Studnia głębinowa „Maksymilian” została zbudowana na terenie misji Najświętszego Serca Jezusa w Mbei w Kamerunie, gdzie pracują siostry pasjonistki, związane z diecezją płocką. Jej budowa kosztowała 43 tys. zł. Na tę kwotę złożyły się środki pochodzące ze zbiórki makulatury  i ofiar indywidualnych. Budowa została zrealizowana za pośrednictwem polskiej Fundacji Raoula Follereau.  W wodę stamtąd zaopatruje się misja oraz lokalni mieszkańcy.

Druga z ufundowanych studnia – „Marianna” – została oddana do użytku w styczniu tego roku w Burkina Faso w Afryce Zachodniej. Płońska parafia zbierała na nią pieniądze wspólnie z  polskim oddziałem Fundacji Raoula Follereau, jej prezesem jest dr Kazimierz Szałata, wykładowca UKSW w Warszawie. Parafia św. Maksymiliana Kolbego otrzymała za tę pomoc oficjalne podziękowanie od Coty Ibrahima Diakite z Abidżanu na Wybrzeżu Kości Słoniowej, reprezentującego Międzynarodową Unię Follereau.

Aktualnie parafia prowadzi zbiórkę na trzecią studnię dla Afryki. Złożą się na nią środki pozyskane ze zbiórki makulatury, zużytych ubrań, butów i zabawek, ze zbiórek do puszek oraz od dobrowolnych darczyńców. Studnia będzie nosić imię ks. Romualda Jaworskiego – pierwszego proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku, budowniczego kościoła, plebanii i domu parafialnego. Parafia ta w tym roku będzie obchodzić 40-lecie istnienia.

Na nową studnię potrzeba około 10 tysięcy dolarów: – Ze studni głębinowej pochodzi najzdrowsza woda do picia. Korzystanie z wód podskórnych stwarza niebezpieczeństwo chorób. Każda nowa studnia, to najlepsze źródło wody pitnej – podkreśla ks. proboszcz Zbigniew Sajewski.

Nowa studnia będzie kolejnym dziełem misyjnym parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku. Pomaga ona misjonarzom na świecie w różny sposób od 2013 roku.

 

 

Źródło: diecezjaplocka.pl

Foto: Charles Nambasi z Pixabay 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: