Pierwsze grzyby w lasach! Czy w Mławie też?

Pierwsze grzyby w lasach! Czy w Mławie też?

Dopiero czerwiec. Zazwyczaj nie jest to odpowiednia pora na grzyby. Pierwsze z nich, jednak już pojawiły się w lasach.

Wiosna nie kojarzy nam się zazwyczaj z dobrą porą na grzybobranie. Tymczasem w ostatnich dniach w mediach społecznościowych  pojawiły się liczne zdjęcia internautów, pokazujące ich pierwsze tegoroczne zbiory. Jak się okazuje, grzyby faktycznie są już w polskich lasach! Najnowsze doniesienia o tym, gdzie jest ich najwięcej, można śledzić na stronie grzyby.pl

Grzybiarze podkreślają, że grzyby można znaleźć już wszędzie, tylko trzeba się trochę natrudzić i wiedzieć dokładnie, które są jadalne. Przydałoby się również trochę więcej deszczu i cieplejszych dni, a wtedy wysyp będzie gwarantowany.

Dla wielu grzybobranie to świetny sposób na relaks i oderwanie się od codzienności. Najprostszym sposobem na przekonanie się, czy grzyby pojawiły się w okolicach Mławy, będzie wycieczka do lasu.

Kilka porad dla grzybiarzy:

Jeśli ktoś w to jeszcze wierzy, to niestety bzdurą są wszelkie potoczne “prawdy”, że grzyby trujące można odróżnić od jadalnych na podstawie jednej cechy jak: zmiana barwy, smak, zapach, ciemnienie przy obgotowywaniu itd. Jedyna skuteczna metoda to poznanie tych kilku – kilkunastu zbieranych gatunków …

  1. Działająca prosta reguła: Wśród grzybów z rurkami pod spodem kapelusza (potocznie: “z gąbką”) nie ma w Polsce grzybów silnie trujących, są co najwyżej niejadalne z powodu smaku lub mogące, w niesprzyjających okolicznościach, wywołać wymioty i biegunkę. No i mitem są trujące borowiki szatańskie.
  2. Druga informacja do zapamiętania: Wśród grzybów z blaszkami pod spodem kapelusza są gatunki jadalne, niejadalne, trujące i śmiertelnie trujące.
  3. Trzecia: Pamiętać trzeba, że każdy grzyb zjedzony na surowo, niedogotowany lub nadpsuty, może wywołać zatrucie, wymioty, biegunkę. Tak samo może być w przypadku indywidualnego uczulenia.

Niezbędnik grzybiarza:

– scyzoryk lub nożyk,

– kosz wiklinowy,

– preparat przeciwko kleszczom, komarom,

– telefon,

– nakrycie głowy,

Zbierając grzyby należy też pamiętać, aby nie niszczyć grzybni, bo inaczej ani my ani nikt inny w takim miejscu nie znajdzie już więcej grzybów. Dlatego najlepiej jest wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi.

Źródło: grzyby.pl

Foto: siemiano

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: