PREZYDENT PODPISAŁ NOWE ROZPORZĄDZENIE! PRACODAWCA MOŻE OBNIŻYĆ CI PENSJĘ BEZ TWOJEJ ZGODY

PREZYDENT PODPISAŁ NOWE ROZPORZĄDZENIE! PRACODAWCA MOŻE OBNIŻYĆ CI PENSJĘ BEZ TWOJEJ ZGODY

W ramach kolejnej rządowej pomocy Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek 23 czerwca tarczę antykryzysową 4.0. Ma to ograniczyć skutki koronawirusa dla pracodawców i właścicieli biznesów. Nie oznacza jednak zbyt dobrych wiadomości dla pracowników.

Kolejnym ważnym wsparciem dla pracodawców jest tarcza antykrysyzowa 4.0.  Wprowadza m.in. dopłaty do kredytów dla firm, reguluje możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, czy przedłuża zasiłek opiekuńczy.

Z nowych zasad wynika m.in., że pracodawca może ograniczyć czas pracy (o 20 proc. przez okres 12 miesięcy po odwołaniu stanu epidemii) i wynagrodzenia bez zgody pracownika.  Pracodawca może obciąć naszą pensję, bez naszej zgody. Jeśli nie będziemy się z tym zgadzać, jedynym wyjściem będzie odejście z pracy.

W tarczy 4.0 ograniczona została także wysokość odpraw dla pracowników. Od teraz odprawy będą wynosiły maksymalnie 26 tys. zł brutto. Tyczy się to wszystkich polskich przedsiębiorstw korzystających z rządowego programu wsparcia.

Zmianom ulegną także dni wolne i urlopy. W dokumencie podpisanym przez prezydenta podkreślono, że pracodawca może wysłać swojego pracownika na zaległy urlop w trybie natychmiastowym i bez jego zgody. Ma to za zadanie ograniczyć nawarstwianie się dni wolnych i wykorzystywanie ich później w zbyt dużej ilości.

 

 

Źródło/polki/pl

Foto/własne

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: