Warning: Undefined variable $post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Richard Kuklinski „The Iceman” najgroźniejszy morderca w USA wywodził się z naszych terenów


Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 598

Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 598

Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 598

Warning: Undefined array key "ssba_bar_buttons" in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-share-buttons-adder/php/class-buttons.php on line 598

Richard Leonard Kuklinski przyszedł na świat 11 kwietnia 1935 w New Jersey. Chłopiec był drugim z trójki dzieci warszawskiego emigranta Stanleya Kuklinskiego i Anny McNally –której rodzice przybyli do Stanów z Dublina.

Prawdopodobnie zamordował ponad 200 osób. W Polsce nie jest to postać szeroko znana, ale w USA na jego temat napisano kilka książek, a w 2012 r. nakręcono film „The Iceman” z Michaelem Shannonem w roli Kuklinskiego. Postać ta wzbudziła ciekawość także ze względu na zbieżność imienia i nazwiska z Ryszardem Kuklińskim – pułkownikiem Ludowego Wojska Polskiego i współpracownikiem CIA, którego genealogia została opisana w More Maiorum w marcu 2014 r.

Zmarł 5 marca 2006 r. w więzieniu w Trenton, również w stanie New Jersey. Był synem Stanleya Kuklinskiego – imigranta z Polski, pracującego na kolei jako hamulcowy, oraz Anny McNally – córki imigrantów z Irlandii, robotnicy w zakładzie mięsnym. Kuklinscy tworzyli patologiczną rodzinę, w której nadużywano alkoholu i regularnie stosowano przemoc, czego tragicznym wyrazem była śmierć starszego brata Richarda – Floriana Kuklinskiego (1933-1941), pobitego na śmierć przez własnego ojca.

Richard wcześnie zaczął wykazywać sadystyczne skłonności – najpierw znęcał się nad zwierzętami, później także nad ludźmi – pierwszego morderstwa dokonał w wieku 14 lat, później mordował „dla sportu”, a w latach 60. zaczął pracować dla rodzin mafijnych DeCavalcante i Gambino jako płatny zabójca.

Został aresztowany 17 grudnia 1986 r. i skazany na karę pięciokrotnego dożywocia. Operacja policji, dzięki której został aresztowany, nosiła kryptonim „Iceman”, w związku z jego zwyczajem mrożenia zwłok w celu zamaskowania daty śmierci ofiar. Dziś znany jest właśnie pod takim przydomkiem. Według psychiatry Parka Dietza, który rozmawiał ze skazanym w więzieniu, Richard Kuklinski odziedziczył skłonność do aspołecznych zachowań po swoich rodzicach, a panująca w rodzinnym domu przemoc jeszcze je wzmocniła. Można zatem stwierdzić, że jego genealogia zadecydowała o tym, kim się stał.

Richard, będąc jeszcze dzieckiem, nosił przezwisko „Chudy Polak”. Znęcał się nad zwierzętami: wrzucał je do pieców, ranił lub przywiązywał do pojazdów. Jego rodzeństwo również ucierpiało w wyniku patologicznego wychowania. Drugi brat Kuklińskiego, Joseph, został skazany w 1970 roku za zgwałcenie i zamordowanie 12-letniej dziewczynki.

Richard pierwszego morderstwa dokonał w wieku 14 lat. Zatłukł na śmierć młodocianego gangstera, który się nad nim znęcał; jego zwłoki ukrył. Wcześniej odciął mu palce i wybił zęby, żeby utrudnić identyfikację. Później zabijał „dla sportu”, szlifując swoje umiejętności na bezdomnych, ostatecznie czyniąc z tego źródło zarobku.

Młody Richard postanowił wykorzystać swoje umiejętności i predyspozycje w dorosłym życiu. W latach 60. XX w. zaczął pracować dla rodzin mafijnych DeCavalcante i Gambino jako płatny zabójca i egzekutor długów. Miał sprzyjające temu warunki, gdyż przy wzroście 196 cm, ważył około 130 kg. Choć wykazywał się niezwykłą brutalnością, morderca miał jedną zasadę – nigdy nie zabijał kobiet.

Zlecenia mafii dotyczyły zabójstw funkcjonariuszy policji, ludzi z konkurencji, świadków i innych osób, które szkodziły przestępczym procederom.  Wykazywał się dużą pomysłowością w poszukiwaniu nowych rodzajów śmierci, jaką zadawał ofiarom. Używał do tego celu broni palnej, kusz, tępych przedmiotów, noży i trucizn. Przydomek „The Iceman” zyskał, ponieważ od czasu do czasu umieszczał swoje ofiary w zamrażarkach i zapominał o nich na lata.

Richard Kukliński mieszkał z żoną i dziećmi na przedmieściach New Jersey. Rodzina znała go jako biznesmena, ojca i męża, będącego dobrym, ale wybuchowym człowiekiem. Przez 30 lat nikt z jego najbliższych nie wiedział, że mieszka z psychopatycznym mordercą, który latami gromadził swój arsenał. Posiadał kolekcję noży, pistoletów i granatów, cyjanek i inne trucizny.

W pewnym momencie Kuklinski zwrócił uwagę organów ścigania, gdy śledztwo w innej sprawie zdołało go powiązać z kilkoma morderstwami. Został schwytany przez policję i aresztowany 17 grudnia 1986 r. Dokładną liczbę ofiar Richarda Kuklinskiego trudno określić, ponieważ zmieniała się w trakcie śledztwa. Sam przyznawał, że było to od 50 do 100 osób. W miarę rozwijania się jego opowieści ta liczba rosła, sięgając 200.  Kuklinski zmarł nagle 5 marca 2006 roku podczas odbywania kary w więzieniu w Trenton, prawdopodobnie z przyczyn naturalnych.

W ojcu „Icemana” płynęła przede wszystkim krew włościańska, ale nie tylko. Jego babka pochodziła z rodziny szlacheckiej. Rodowód Kuklinskiego jest w większości polski, ale część przodków była niemieckiego pochodzenia – prawdopodobnie Niemcem był jego prapradziadek. Nie wygląda też na to, by Richard Kuklinski miał coś wspólnego z Ryszardem Kuklińskim – „Kuklińscy pułkownika” pochodzili z południowego Mazowsza z okolic Radomia, „Kuklińscy zabójcy” z parafii Krzynowłoga Wielka w powiecie przasnyskim.

Kuklińscy w źródłach amerykańskich

Rodzinę Stanleya i Anny Kuklinskich można znaleźć w amerykańskim spisie powszechnym z 1940 r. Według tego dokumentu, Stanley Kuklinski, mający 33 lata (czyli urodzony w 1906 lub 1907 r. w Polsce), mieszkał ze swoją 29-letnią żoną Anną, i dwójką dzieci – Florianem, 7-latkiem i Richardem, 5-latkiem w Jersey City przy czwartej ulicy 210.

Zbieżność imion rodziców i dzieci oraz dat urodzenia dzieci z informacjami z innych źródeł pozwala z całą pewnością stwierdzić, że ten wpis dotyczy rodziny „Icemana”. Według dostępnych źródeł, Stanley Kuklinski przybył do USA ze swoimi rodzicami, zasadna jest zatem próba odnalezienia ich na podstawie informacji ze spisów powszechnych. Przeszukałem wcześniejsze spisy w poszukiwaniu Stanleya Kuklinskiego, urodzonego w okolicach 1907 r. w Polsce.

W spisie z 1920 r. znaleźć można tylko jeden pasujący wpis. Stanley Kuklinski był synem Johna i Mary Kuklinskich, mieszkających w Jersey City, a więc w tej samej miejscowości, w której rodzina „Icemana” mieszkała 20 lat później. John i Mary Kuklinscy wraz z synem pojawiają się także w spisach z 1930 r., a także z 1940 r., już bez syna Stanleya – a wiadomo, że oj­ciec „Icemana” był wtedy głową wła­snego gospodarstwa domowego.

W spisie z 1930 r. pojawia się jeszcze Stanley Kuklinski lat 22, urodzony w Polsce, syn Josepha i Theresy, zamieszkały w West Allis w stanie Wisconsin. Jednak porównanie tego wpisu z informacjami ze spisu w 1940 r., pozwala go wykluczyć – wówczas wciąż mieszkał on w West Allis z żoną Esther.

Według genealogii Richarda Kuklinskiego ze strony jego ojca – Stanleya. Kwerenda wykazała, że przodkowie Stanleya Kuklinskiego pochodzą z północnego Mazowsza, przede wszystkim z powiatu ciechanowskiego, ale także z powiatów: mławskiego, ostrołęckiego, przasnyskiego i płońskiego.

A dokładnie, Stanisław (Stanley) Kukliński – ojciec Richarda, urodził się 22 grudnia 1906 r. w Karwaczu w obecnym powiecie przasnyskim (województwo mazowieckie). Jego rodzice – Jan Kukliński i Marianna Wróblewska wzięli ślub 1 października 1904 r. Ich rodzina przeniosła się na stałe do USA między 1913 a 1920 r. (a więc później niż wynikałoby to z informacji ze spisów amerykańskich). Jan Kukliński urodził się w Przasnyszu 17 sierpnia 1884 r. jako syn Antoniego Kuklińskiego i Teofili Smolińskiej. W momencie ślubu Jan Kukliński pracował jako służący w Karwaczu, przy urodzeniach kolejnych dzieci był opisywany jako robotnik. Według spisu powszechnego USA w 1940 r. był piekarzem.

Ojciec Jana Kuklińskiego, czyli pradziadek „Icemana” – Antoni, urodził się 21 kwietnia 1821 r. w Bogdanach Chmielewie (parafia Krzynowłoga Wielka, obecnie powiat przasnyski). W akcie chrztu jego nazwisko zapisano Kukleński. Był synem Piotra Kukleńskiego – kopczarz, i Elżbieta Orzeł vel Orłowska. W 1845 r. poślubił w Krzynowłodze Wielkiej Teklę Kalinowską.

W latach 1846 i 1848 w Krzynowłodze Wielkiej rodziły mu się dzieci, w aktach występował jako kopczarz i parobek. W 1851 w Dzierzgówku (parafia Dzierzgowo, powiat mławski) urodził mu się syn. W 1857 rodzina Kuklińskich pojawiła się w Przasnyszu, w latach 1857 i 1859 rodziły im się tu kolejne dzieci, a Antoni był opisywany jako służący i wyrobnik.
Tekla z Kalinowskich zmarła 19 października 1862 r. w Przasnyszu.

19 listopada 1862 (po miesiącu) Antoni wziął ślub z Rozalią Zabłocką, z którą rodziły mu się dzieci w latach 1863, 1867, 1871 i 1876, a w aktach urodzeń figurował jako szewc, wyrobnik albo robotnik. Rozalia z Zabłockich zmarła 23 listopada 1876 r. w Przasnyszu. W 1877 r. w Grudusku (powiat ciechanowski) Antoni Kukliński wziął ślub z trzecią żoną – Teofilą Smolińską. Również i z tego małżeństwa w latach 1878, 1880, 1882 i 1884 narodziły się dzieci. Teofila Smolińska zmarła 11 listopada 1887 r. w Lesznie w parafii Przasnysz. 25 listopada 1888 r. Kukliński poślubił czwartą żonę – Konstancję Chaborską i miał z nią córkę urodzoną w 1893 r. w Lesznie. Antoni Kukliński zmarł w Zawadkach w parafii Przasnysz w 1899 r.

 

Źródło/Internet

foto/Wikipedia

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: