Rowerzyści, zmora kierowców?

Rowerzyści, zmora kierowców?

Pogoda sprzyja wycieczkom rowerowym. Na drogach coraz częściej spotykamy rowerzystów.  W wolne dni mieszkańcy Mławy często wybierają się nad zalew Ruda i odwiedzają okoliczne lasy. Niestety nie wszędzie są ścieżki rowerowe. Stwarza to ryzyko potrącenia przez auto. Kierowcy i rowerzyści, wciąż nie potrafią ze sobą współpracować. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak kierowca samochodu czy motocyklista. Każdy kto jest uczestnikiem ruchu drogowego musi pamiętać  o bezpieczeństwie i nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Dlatego musimy  przestrzegać obowiązujące przepisy.

Zasady jazdy rowerem

  1. Jeżeli w kierunku, w którym jedziemy wyznaczono drogę lub pas dla rowerów, to mamy obowiązek korzystania z nich.
  2. Rowerzyści, podobnie jak kierowcy, muszą się stosować do ruchu prawostronnego, a to oznacza, że powinno się jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni lub ścieżki rowerowej. Blisko wcale nie oznacza “tuż przy samym krawężniku”. Na ulicy najlepiej zachować ok. metra odstępu.
  3. Pamiętajmy o wyraźnym sygnalizowaniu manewrów. Nie wolno tego robić w ostatniej chwili. Jeżeli rowerzysta zasygnalizuje manewr odpowiednio wcześnie, to da kierowcom czas na reakcję.
  4. Schodzenie z roweru na przejściu. Przejeżdżanie przez przejście dla pieszych jest co do zasady zabronione. Powinno się zejść z roweru i go przeprowadzić. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jedziemy drogą rowerową, a na pasach wymalowany jest przejazd rowerowy. To jedno z najczęściej łamanych przepisów, a może prowadzić do bardzo groźnych sytuacji. Kierowca skręcając w prawo może się po prostu nie spodziewać szybko jadącego roweru, co doprowadzi do kolizji.
  5. Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Chodnik jest przeznaczony dla pieszych. Jednak są przypadki, kiedy rowerzysta może jechać po chodniku:

  • opiekujemy się jadącym na rowerze dzieckiem, które ma mniej niż 10 lat,
  • nie ma drogi dla rowerów, chodnik ma co najmniej 2 m szerokości, a na jezdni dozwolony jest ruch szybszy niż 50 km/h (te trzy warunki muszą zostać spełnione),
  • przed chodnikiem umieszczono znak “droga dla pieszych” (C16) oraz “tabliczkę nie dotyczy rowerów” (T22),
  • panują bardzo złe warunki atmosferyczne – jest ulewa, mgła śnieżyca, wieje porywisty wiatr itd.
  1. Czy rowerzysta może wymijać auta w korku?

To kwestia, która często denerwuje kierowców, ale jest dozwolona przez polskie przepisy. Dopuszczalne jest wyprzedzanie i omijanie stojących lub wolno jadących samochodów w ramach jednego pasa ruchu. Można to robić i z prawej, i z lewej strony.

Jednak rowerzysta zawsze musi pamiętać o zachowaniu najwyższej ostrożności. Slalom między samochodami na jezdni może być bardzo niebezpieczny, a przy wymijaniu aut musimy mieć pewność, że kierowca nas widzi i nie wykona nagle groźnego manewru. Uważać trzeba przede wszystkim na większe pojazdy, które mają duże tzw. martwe pole i po prostu mogą nie zauważyć roweru.

Jak skręcać w lewo na rowerze?

Manewr skrętu w lewo jest dla rowerzysty szczególnie trudny i niebezpieczny, a nieprawidłowo wykonywany jest przyczyną bardzo groźnych wypadków, często śmiertelnych. Zamiar skrętu lub zmiany pasa powinno się sygnalizować wyciągnięciem ręki. Trzeba to zrobić co najmniej kilka sekund przed manewrem. Podczas samego manewru obie dłonie trzymamy na kierownicy. Przed skręceniem lub zmianą pasa ruchu TRZEBA upewnić się, czy nie jedzie za nami pojazd, który planuje wyprzedzanie. Swoje manewry sygnalizujemy także, jadąc ścieżką rowerową.

 

Jazda rondem.

Rondo jest niebezpieczne zwłaszcza dla rowerzystów

Konsekwencje jazdy na rowerze po alkoholu

Czy rowerzysta może jechać pod prąd jednokierunkową ulicą?

Rowerzysta może jechać pod prąd jednokierunkową ulicą, kiedy pod znakiem D-3 umieszczono tabliczkę z symbolem roweru i napisem “nie dotyczy”. Oczywiście rowerzysta może także jechać pod prąd, jeżeli na jezdni wyznaczony jest specjalny kontrpas, na którym zaznaczono kierunek jazdy dla rowerów.

 

Dzieci na rowerze.

Rowerzysta może przejeżdżać przez przejścia dla pieszych, pod warunkiem że nie skończył 10 lat i jest pod opieką dorosłego. Dziecko na rowerku nie może korzystać z jezdni, jeśli obok znajduje się chodnik. Rowerzysta do 10 lat nie ma również prawa wjechać na ścieżkę rowerową (ponieważ ta jest przeznaczona tylko dla rowerzystów w wieku powyżej 10 lat). To właśnie z tego powodu, dorosły rowerzysta, jeśli opiekuje się dzieckiem do 10 lat, które jedzie na własnym rowerku, może się również poruszać po chodniku. W tym jednak przypadku musi ustępować pierwszeństwo pieszym. Dzieci do 7 lat mogą być przewożone na rowerze w specjalnym foteliku lub przyczepce ciągniętej za rowerem. W tym przypadku opiekun może korzystać ze ścieżki rowerowej lub ewentualnie z jezdni. Rowerzysta, który skończy 10 lat, nie ma prawa jeździć po zebrze i tylko wyjątkowo może wjechać na chodnik, a dodatkowo ma obowiązek posiadać kartę rowerową. Ta jest wymagana do osiągnięcia pełnoletności.

Rowerzyści nie powinni także zapomnieć o tym, by być jak najlepiej widocznym na drodze. Dlatego warto zadbać o odblaski i sprawne oświetlenie. Zwłaszcza po zmroku.

 

 

 

Źródło/Moto.pl/ moto

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: