Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Segregacja śmieci – To się po prostu nam  opłaca!

Segregacja śmieci powinna być nie tylko wymogiem narzuconym przez unie, ale świadomym działaniem każdego człowieka. Musimy pamiętać że nasz dom nie kończy się za progiem naszych drzwi. Przestrzeń w której żyjemy codziennie, to również nasz dom. Przyroda która nas otacza bardzo dobrze poradzi sobie bez nas, ale my bez przyrody już nie.  Pomyślmy o tym jak jej pomóc a nie zaszkodzić. Recykling daje naprawdę dużo korzyści. To jedna z najważniejszych form dbania o planetę do której przyczyniamy się na co dzień.

Dlaczego warto to robić, przekonajcie się sami:

Wiele działań człowieka ma istotny wpływ na środowisko. Pamiętajmy żeby skupiać się na tych pozytywnych, a negatywne zniwelować. Jedną z najpopularniejszych form ochrony środowiska jest segregacja śmieci. Do pięciu kontenerów wrzucane są oddzielnie: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady biodegradowalne oraz zmieszane.  Segregacja odpadów pozwala w następnym etapie na przetworzenie ich w procesie recyklingu, by powtórnie wykorzystać je w celu wytworzenia nowego produktu. Wywóz odpadów segregowanych jest więc bardzo ważny i potrzebny. Dzięki pozyskiwaniu surowców wtórnych zmniejsza się zużycie zasobów naturalnych. Oddzielanie makulatury przyczynia się do ograniczenia zużycia energii, wody i zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszenia wycinki drzew. Ze stu ton makulatury można wyprodukować 90 ton papieru do ponownego użytku – a wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.

Osoby segregujące odpady płacą miej. Warto być jednak świadomym i odpowiedzialnym człowiekiem, nie tylko ze względu wysokości opłaty. Najważniejsza jest świadomość, że robimy to dla siebie i naszych przyszłych pokoleń.

Jak segregować śmieci:

PAPIER (kolor niebieski): papierowe opakowania, karton, tektura, ulotki, gazety i czasopisma, zadrukowane kartki, zeszyty, torby i worki papierowe. Nie powinny się tu znaleźć: papier zatłuszczony lub mocno zabrudzony, zużyte chusteczki higieniczne, papier lakierowany i powleczony folią, paragony (tego typu produkty wrzucamy do pojemnika na ODPADY ZMIESZANE).

 

METALE I TWORZYWA SZTUCZNE (kolor żółty), wrzucamy tu: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, środkach czystości, kosmetykach, plastikowe torby, worki, reklamówki, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową. Nie wrzucamy tu takich odpadów jak: butelki i pojemniki z zawartością (trzeba je wcześniej opróżnić), zużyte baterie, leki, termometry czy przepalone żarówki – trzeba je zanieść do specjalnego punktu odbioru:

 

SZKŁO (kolor zielony): to kategoria odpadów obejmująca szklane opakowania (po kosmetykach, lekach, żywności i napojach). Zbita szyba nie kwalifikuje lub naczynia szklane powinny trafić do ODPADÓW ZMIESZANYCH.

 

BIO (kolor brązowy): powinny tu wylądować: odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.), resztki jedzenia, skoszona trawa, liście, kwiaty.

 

ODPADY ZMIESZANE (poprawnie powinny być nazywane „odpadami resztkowymi” – takie nazewnictwo obowiązuje w wielu krajach Europy Zachodniej): trafia tu wszystko to, co nie może zostać umieszczone w pozostałych pojemnikach.

 

CZY WSZYSTKO MUSI WYRZUCAĆ

Nie wszystkie niepotrzebne nam rzeczy muszą trafiać do pojemnika na śmieci.

Makulatura – możemy ją wrzucić do pojemnika lub oddać do punktu skupu. 1 tona makulatury to 17 zaoszczędzonych drzew.

Plastik – zakrętki od butelek możemy zbierać i oddać na szczytny cel, w większości szkół czy przedszkoli znajdują się specjalne pojemniki na zakrętki. Plastikowe butelki po zgnieceniu wyrzucamy do oznakowanych pojemników. 35 butelek PET po recyklingu może być wykorzystane do uszycia 1 bluzy polarowej.

Niepotrzebna odzież – umieszczamy ją w oznakowanym pojemniku, będzie wykorzystana przez potrzebujących lub do produkcji czyściwa. Za małe ubrania po dzieciach możemy oddać znajomym, którzy mają młodsze potomstwo. W ramach podziękowania mogą odwdzięczyć się tym samym, przez co zarówno my, jak i nasi przyjaciele zaoszczędzimy na nowych ubraniach.

Szkło – nie mieszajmy szkła białego z kolorowym. Zanim wrzucimy je do odpowiedniego pojemnika, zdejmijmy kapsle i etykiety, nie musimy myć szklanych pojemników. Do kontenerów nie wyrzucajmy szkła okiennego, ceramiki, kineskopów i żarówek. Rocznie na składowiskach śmieci gromadzi się ponad 5 miliardów słoików. Jeden słoik z odzysku oszczędza energię wykorzystywaną na 25 minut pracy komputera lub 5 godzin świecenia żarówki. Poza tym słoiki czy butelki możemy oddać np. babci, która przygotuje w nich konfitury czy nalewki – ona nie będzie musiała kupować nowych pojemników, a my przetworów.

Zużyte baterie – wyrzucamy do pojemników stojących w sklepach, urzędach, szkołach. Mała bateria może skazić 1 m3 gleby i zatruć 400 litrów wody.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – odbierają go sklepy, gdy kupujemy ten sam rodzaj sprzętu, oraz firmy komunalne, z którymi mamy podpisaną umowę na odbiór śmieci. Czasami zdarza się, że oddając zużyty sprzęt do sklepu, otrzymujemy zniżkę na zakup nowego urządzenia.

Przeterminowane leki – oddajemy je do aptek, w których najczęściej znajdują się specjalne pojemniki. Będziemy mieli wtedy pewność, że leki trafią do spalarni i nikomu nie zaszkodzą.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: