SEZON NA WRZOSY. JAK JE SADZIĆ I PIELĘGNOWAĆ, BY PRZETRWAŁY DO WIOSNY?

SEZON NA WRZOSY. JAK JE SADZIĆ I PIELĘGNOWAĆ, BY PRZETRWAŁY DO WIOSNY?

Kiedy powoli lato dobiega końca w naszym krajobrazie wpisał się widok kwitnących wrzosów.  Co zrobić aby cieszyć się nimi jak najdłużej?

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Wrzosy potrzebują gleby o odczynie kwaśnym i taką musimy zapewnić. Gotową kupimy w centrach ogrodniczych.

Można też samodzielnie wymieszać kwaśny torf z dobrą ziemią ogrodową w proporcji 3:1. Jeśli chcemy jeszcze lepiej zadbać o wrzosy, dodajmy szczepionkę mikoryzową albo nieco ziemi z lasu iglastego. W ten sposób zapewnimy wrzosom warunki zbliżone do naturalnych, gdzie żyją w symbiozie z różnymi mikroorganizmami oraz grzybami.

Oprócz tego potrzebna jest kilkucentymetrowa warstwa drenażu. Możemy też dodatkowo wysypać piasek, tak by zwiększyć przepuszczalność podłoża.

Skrzynie, donice albo pojemniki powinny mieć na dole otwory, po to żeby woda miała którędy spływać. Podłoże warto też wysypać korą z drzew iglastych (albo włókniną, a na nią dosypać korę). Jaki ma to cel? Przede wszystkim zapewni odczyn kwaśny, ochroni przed nadmiernym parowaniem wody i zagwarantuje dodatkową ochronę na czas mrozów. A gdzie ustawić wrzosy na balkonie? Najlepiej na stanowisku słonecznym albo tylko lekko zacienionym. Rośliny te źle znoszą miejsca cieniste.

Posiadacze ogrodów mogą założyć dekoracyjne wrzosowiska, które wyjątkowo pięknie prezentują się w sąsiedztwie brzóz czy drzew oraz krzewów iglastych. Kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie gleby. Obowiązują tu oczywiście podobne zasady jak w przypadku wrzosów doniczkowych. Możemy kupić gotową glebę o kwaśnym odczynie albo też przygotować kwaśny torf czy podłoże z lasu iglastego. Zdejmujemy ziemię na głębokość około 15 cm, a następnie wysypujemy ją torfem wymieszanym z ziemią.Rośliny sadzimy dość płytko (mają słabo rozwinięty system korzeniowy), jednak w większych odstępach – najlepiej od 25 do 40 cm. To ważne dlatego, że wrzosy lubią się szeroko rozrastać. Przygotujmy również korę drzew iglastych, którą wykorzystamy do ściółkowania. Jak wspomniano wcześniej, chroni ona przed parowaniem wody, zapewnia zabezpieczenie na czas mrozów, a ponadto rozkładając się, zasila glebę cenną próchnicą.

Wrzosy są dość wytrzymałymi roślinami, jednak lubią stale wilgotne podłoże. Warto pamiętać, by chronić je przed przesuszeniem, a zarazem nie przelewać. Wrzosy mają płytki system korzeniowy, dlatego źle znoszą brak wilgoci. Najprościej sprawdzać wilgotność ziemi palcem. Jeśli chodzi o nawożenie, można całkowicie z niego zrezygnować. Ewentualnie raz w roku, na wiosnę, można użyć nawozu do roślin kwasolubnych albo dodać do podłoża nawozu o wolnym działaniu. Dla wrzosów lepszy jest jednak brak nawozu niż przenawożenie.

Źródło/wp.pl

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: