Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Sezon przejściowy? Zmiany w IV Lidze

Mławianka Mława ma czego żałować. Na pewno ciężko im się pogodzić z brakiem awansu w tym sezonie do IV Ligi. Tym bardziej, że szykuje się reorganizacja tych rozgrywek. Najbliższy sezon ma być przejściowym, który spowoduje, że powstanie jedna IV Liga.

Już od kilku lat mówiło się, że dwie grupy IV Ligi to nie jest dobre rozwiązanie. Zwycięzca nie mógł awansować bezpośrednio do III Ligi, tylko rozgrywał mecze barażowe. Było to mało sprawiedliwe dla drużyn, które wygrywały rozgrywki, ale złapały zadyszkę w barażu i cały sezon był dla nich stracony. Komplikacje widać w południowej grupie mazowieckiej, gdzie trzy kluby mają taki sam bilans punktów (Radomiak II, Błonianka, Piaseczno) i dopiero jedna z tych drużyn ma zagrać baraże z Drukarzem Warszawa (zwycięzcą północnej IV ligi). Związek już teraz od sierpnia planował wprowadzić nowy regulamin rozgrywek, ale nie wiadomo, czy ze względu na koronawirusa i spore kłopoty niektórych klubów, nie wycofa się z pomysłu jeszcze na rok.

W sezonie 2020/2021 w ramach rozgrywek IV Ligi występować będzie najprawdopodobniej aż 39 zespołów. Mazowiecki ZNP zastanawia się nad ich kształtem. Najbliższy sezon ma być przejściowym, a od sezonu 2021/2022 będzie tylko jedna IV Liga. Najprawdopodobniej jesienią 2020 roku zespoły zostałyby podzielone na cztery grupy. Przypuszczalnie regionami. Każdy rozegrałby po 18 spotkań (w systemie mecz i rewanż). Po dwie najlepsze ekipy uzyskałyby awans do grupy mistrzowskiej, a reszta drużyn walczyłaby o utrzymanie.

Wiosną w grupie mistrzowskiej zagrałoby osiem klubów. Po czternastu rozegranych meczach wyłonionoby zwycięzcę, który awansowałby do III Ligi. Pozostałe 7 zespołów w sezonie 2021/2022 zagrałoby w IV Lidze.
Trzydzieści dwie drużyny walczyłyby o utrzymanie w czterech 8-zespołowych grupach. Utrzymałyby się tylko po dwie ekipy. Pozostałe spadłyby do Lig Okręgowych.

To jeszcze nie są oficjalne informacje ale projekt ma zostać poddany pod głosowanie. W najbliższym czasie powinniśmy się dowiedzieć czy dojdzie do skutku. Jeśli tak się stanie w przyszłości będzie łatwiej awansować do III Ligi, bo bez barażu, ale i poziom trudności IV Ligi powinien się podnieść. Zatem Mławianka może mieć trudniej awansować. Pozostaje tylko żałować, że nie udało się to w tym sezonie, ponieważ czasami na takiej  reorganizacji można dużo zyskać.

Foto: AnnRos z Pixabay

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: