Dzięki ofercie kulturalnej przygotowanej przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu każdy ma teraz szansę na chwilę poczuć atmosferę karnawału na dawnej polskiej wsi, dla której był to czas biesiad i kuligów.
Dawniej w karnawale szlachta organizowała przejażdżki, odwiedzając kolejne dwory. Wspólnie bawiono się i ucztowano. Z biegiem lat zwyczaj tych zimowych spotkań stopniowo zanikał, ale jeśli ktoś chce poczuć klimat zimowych zabaw na wsi powinien wybrać się do skansenu w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Śnieg zasypał muzealną wieś, tworząc prawdziwie bajkową scenerię. Już od 8 lutego oglądać ją można również podczas zwiedzania skansenu. Po prawie dwóch miesiącach ponownie udostępnione zostały wystawy prezentowane w zagrodach wiejskich i dworach szlacheckich, powozowni i galerii rzeźby ludowej. W zabytkowych wnętrzach prezentowana jest wystawa przybliżająca zwyczaje i obrzędy związane z okresem bożonarodzeniowym i karnawałem na dawnej wsi.
Zasady korzystania z kuligów po terenie skansenu w okresie pandemii:
- Cena biletu 8 zł/os+ bilet wstępu do Muzeum
- Dostępny od wtorku do niedzieli w godz.: 9.00 – 14.00
- Trasa przejazdu o długości około 2 km.
- Maksymalna liczba uczestników podczas jednego przejazdu – 9 osób.
- Kuligi mogą być realizowane dla grup zorganizowanych od 5 osób (po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji) oraz turystów indywidualnie odwiedzających Muzeum, którzy zdecydują się na przejazd w trakcie pobytu w skansenie.
- Rezerwacji należy dokonać przed planowaną wizytą w Muzeum – od poniedziałku do piątku w godz.: 8.00 – 15.00, pod nr tel. 24 275 28 83 wew. 217 lub 234. Rezerwacja umożliwia przygotowanie kuligu na konkretną godzinę.
- Odwołanie rezerwacji jest możliwe najpóźniej w dniu kuligu do godz. 10.00 (tel. 24 275 28 83 wew. 207).
- W przypadku zakupu biletów na miejscu (bez rezerwacji), przejazd będzie możliwy po przygotowaniu zaprzęgu.
- Uczestnicy kuligu jadą na sankach doczepionych do sań. W saniach jedzie tylko woźnica.
- Sanki zapewnia Muzeum, nie ma możliwości doczepienia własnych sanek.
- Aby kulig obył się w sposób bezpieczny, podczas jazdy nie wolno opuszczać z sanek lub niebezpiecznie się wychylać.
- W związku z obowiązującym stanem epidemii konieczne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa przez uczestników kuligu zgodnie z obowiązującymi przepisami reżimu sanitarnego: utrzymanie bezpiecznego dystansu przy siadaniu na sanki, zakrycie ust i nosa, zdezynfekowanie rąk przed wejściem do Muzeum.
- Proszę pamiętać, że kuligi wymagają grubej warstwy śniegu i istnieje możliwość, że kulig się nie odbędzie. Informację o kuligach uzyskamy pod numerem tel. 24 275 28 83 wew. 207, 217 lub 234 w godzinach otwarcia Muzeum.
Obraz Tomasz Proszek z Pixabay