Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

SKANSEN W SIERPCU ZAPRASZA NA KULIG

Dzięki ofercie kulturalnej przygotowanej przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu każdy ma teraz szansę na chwilę poczuć atmosferę karnawału na dawnej polskiej wsi, dla której był to czas biesiad i kuligów.

Dawniej w karnawale szlachta organizowała przejażdżki, odwiedzając kolejne dwory. Wspólnie bawiono się i ucztowano. Z biegiem lat zwyczaj tych zimowych spotkań stopniowo zanikał, ale jeśli ktoś chce poczuć klimat zimowych zabaw na wsi powinien wybrać się do skansenu w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Śnieg zasypał muzealną wieś, tworząc prawdziwie bajkową scenerię. Już od 8 lutego oglądać ją można również podczas zwiedzania skansenu. Po prawie dwóch miesiącach ponownie udostępnione zostały wystawy prezentowane w zagrodach wiejskich i dworach szlacheckich, powozowni i galerii rzeźby ludowej. W zabytkowych wnętrzach prezentowana jest wystawa przybliżająca zwyczaje i obrzędy związane z okresem bożonarodzeniowym i karnawałem na dawnej wsi.

Zasady korzystania z kuligów po terenie skansenu w okresie pandemii:

 • Cena biletu 8 zł/os+ bilet wstępu do Muzeum
 • Dostępny od wtorku do niedzieli w godz.: 9.00 – 14.00
 • Trasa przejazdu o długości około 2 km.
 • Maksymalna liczba uczestników podczas jednego przejazdu – 9 osób.
 • Kuligi mogą być realizowane dla grup zorganizowanych od 5 osób  (po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji) oraz turystów indywidualnie odwiedzających Muzeum, którzy zdecydują się na przejazd w trakcie pobytu w skansenie.
 • Rezerwacji należy dokonać przed planowaną wizytą w Muzeum – od poniedziałku do piątku w godz.: 8.00 – 15.00, pod nr tel. 24 275 28 83 wew. 217 lub 234. Rezerwacja umożliwia przygotowanie kuligu na konkretną godzinę.
 • Odwołanie rezerwacji jest możliwe najpóźniej w dniu kuligu do godz. 10.00 (tel. 24 275 28 83 wew. 207).
 • W przypadku zakupu biletów na miejscu (bez rezerwacji), przejazd będzie możliwy po przygotowaniu zaprzęgu.
 • Uczestnicy kuligu jadą na sankach doczepionych do sań. W saniach jedzie tylko woźnica.
 • Sanki zapewnia Muzeum, nie ma możliwości doczepienia własnych sanek.
 • Aby kulig obył się w sposób bezpieczny, podczas jazdy nie wolno opuszczać z sanek lub niebezpiecznie się wychylać.
 • W związku z obowiązującym stanem epidemii konieczne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa przez uczestników kuligu zgodnie z obowiązującymi przepisami reżimu sanitarnego: utrzymanie bezpiecznego dystansu przy siadaniu na sanki, zakrycie ust i nosa, zdezynfekowanie rąk przed wejściem do Muzeum.
 • Proszę pamiętać, że kuligi wymagają grubej warstwy śniegu i istnieje możliwość, że kulig się nie odbędzie. Informację o kuligach uzyskamy pod numerem tel. 24 275 28 83 wew. 207, 217 lub 234 w godzinach otwarcia Muzeum.

 

Obraz Tomasz Proszek z Pixabay

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: