Spadła na nas kolejna klęska!

Spadła na nas kolejna klęska!

Mamy do czynienia z jedną klęską żywiołową, epidemią. Za chwilę możemy mieć drugą klęskę żywiołową jaką jest susza.

– Możemy mieć najsilniejszą suszę od pięćdziesięciu lat – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Przedstawiciele instytucji opublikowali  dane, z których wynika, że w  styczniu 2020 roku w południowej części kraju odnotowano deficyt opadów sięgający ponad 50 proc. względem normy wieloletniej sumy opadów.

Z danych Instytut Meteorologii w ubiegłym miesiącu w centrum Polski prawie w ogóle nie padał deszcz. Płoną lasy i łąki. Minister Rolnictwa  prosi, by Polacy oszczędzali wodę.

– Dziś nie ma warunków do tego, aby podlewać trawniki czy przydomowe ogródki – mówi Jan Krzysztof Ardanowski. – Każdemu z osobna wydaje się, że to niewielkie oszczędności i zasoby, ale w skali całego kraju są to miliony, dziesiątki milionów litrów wody, która może być wykorzystana gospodarczo – dodał minister Ardanowski. Całkowicie suszy nie zapobiegniemy, ale możemy ograniczyć jej skutki – podkreślił minister. Kiedy  będzie padał  deszcz? Przelotne opady wystąpią lokalnie w piątek i sobotę.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że przelotny deszcz wystąpi w centrum kraju w najbliższy wtorek. Opady prognozuje się dla okolic Warszawy, Białegostoku, Suwałk, Olsztyna, Torunia i Bydgoszczy. W całym kraju padać może dopiero za tydzień w niedzielę.

Na terenie powiatu mławskiego można zauważyć wzrost pożarów, 20 kwietnia obok Kluszewa spłonęło 15 arów lasu.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: