Zostałeś poproszony o zostanie rodzicem chrzestnym? Wymagania wobec rodzica chrzestnego różnią się w poszczególnych diecezjach. Tak zwanych formalności dotyczących podania dziecka do chrztu lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę. Czasami okazuje się, że proboszcz odmawia wydania zaświadczenia.
Na początku tego roku płocka diecezja wprowadziła nowe przepisy dla rodziców chrzestnych. Nie zostaniesz nim, jeśli nie chodzisz na msze i żyjesz w konkubinacie.
W diecezji płockiej obowiązuje „Instrukcja Biskupa Płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych”. Dokument jest próbą wprowadzenia w życie papieskiej adhortacji „Amoris laetitia” z 2016 r.” Oznacza to, że osoba, która chce zostać matką chrzestną lub ojcem chrzestnym, musi podpisać oświadczenie, które dotyczy jej życia sakramentalnego i praktyk religijnych.
Według nowych zasad, przyszli ojciec i matka chrzestni muszą zadeklarować m.in., że:
- ukończyli 16. rok życia;
- przyjęli chrzest w Kościele Katolickim;
- przyjęli komunię świętą i sakrament bierzmowania;
- uczestniczą w niedzielnej mszy świętej;
- mogą przystąpić do sakramentu pokuty i komunii świętej;
- prowadzą życie zgodnie z wiarą katolicką (nie żyją w związku niesakramentalnym ani w konkubinacie, nie podlegają “żadnej karze kanonicznej wymierzonej lub zadeklarowanej zgodnie z prawem”;
- uczęszczali lub uczęszczają na katechezę szkolną.
Przepisy dotyczące przyszłych rodziców chrzestnych, opisane wyżej dotyczą jedynie wiernych z diecezji płockiej.
Źródło/e.dziecko.pl
Obraz Jercy Rhea Senecio z Pixabay