To przełom! Jest lek na koronawirusa

To przełom! Jest lek na koronawirusa

Deksametazon, lek na astmę, alergie i inne choroby, okazał się skuteczny, ratując życie chorym na koronawirusa. Przełom w leczeniu koronawirusa ogłosili brytyjscy naukowcy.

Brytyjscy naukowcy po zakończeniu badań klinicznych podali, że deksametazon, lek z rodziny sterydów, zmniejsza o jedną trzecią śmiertelność wśród najciężej chorych zarażonych koronawirusem. Ta terapia pomoże uratować jednego na ośmiu pacjentów, którzy wymagają leczenia z użyciem respiratora.

Okazuje się, że ten lek jest już stosowany od lat 60. ubiegłego wieku i ma on działanie przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne. Podaje się go w przypadku obrzęku mózgu, wstrząsu anafilaktycznego, astmy, ale też przy ostrym zapaleniu dróg oddechowych.

O wynikach badań Brytyjczyków Światowa Organizacja Zdrowia mówi: to naukowy przełom. To pierwsze sprawdzone leczenie, które zmniejsza śmiertelność u pacjentów z koronawirusem, leczonych z pomocą tlenu lub respiratora – oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, który pogratulował rządowi brytyjskiemu, uniwersytetowi w Oxfordzie oraz wielu szpitalom i pacjentom, którzy przyczynili się do ratującego życie przełomu naukowego.

Badanie badające skuteczność deksametazonu w leczeniu COVID-19 stanowiło część RECOVERY – największego na świecie projektu, badającego dostępne już leki środki pod kątem ich skuteczności w walce z koronawirusem.

Po sprawdzeniu działania tego specyfiku w walce z COVID-19 brytyjscy lekarze byli pozytywnie zaskoczeni. Badania kliniczne prowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim, którymi objęto 6 tysięcy pacjentów z SARS-CoV-2 wykazało, że deksametazon o jedną trzecią zmniejszył liczbę zgonów pacjentów podłączonych do respiratorów oraz o jedną piątą w przypadku osób, którym podano tlen.

Nie odnotowano jednak żadnej poprawy w przypadku tych zakażonych koronawirusem, którzy nie mieli problemów z oddychaniem.
Zdaniem naukowców, gdyby ten lek był dostępny w Wielkiej Brytanii od początku epidemii, uratowano by nawet pięć tysięcy osób! Zastosowanie go w tym samym okresie na przykład we Włoszech, gdzie dochodziło do dramatycznych sytuacji, w których lekarze musieli wybierać tych, którzy skorzystają z respiratora, a innym tej pomocy musiano odmówić, dałoby jeszcze lepsze efekty. Jest to lek już dostępny na całym świecie.

W swoim oświadczeniu Światowa Organizacja Zdrowia napisała, że brytyjscy naukowcy udostępnili jej pierwsze informacje na temat wyników badań klinicznych i niebawem specjaliści WHO dokonają pełnej analizy danych.

Źródło/polskatimes.pl

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: