Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

UWAGA!!! INWAZJA KLESZCZY

Sezon na kleszcze rozpoczął się na dobre, te mikroskopijne pajęczaki uwielbiają upał i roślinność. Ich ukąszenie może zakończyć się ciężką chorobą – boreliozą. Wystarczy nawet minimalny kontakt ze śliną pajęczaka. Stąd bardzo dużo mówi się ostatnio, o sposobach unikania kleszczy.

Jak zatem chronić się przed tymi pajęczakami?

1. Po pierwsze właściwy ubiór.

Należy osłaniać skórę. Najlepiej gdy nogawki oraz rękawy chronione są ściągaczami. Zalecane jest ubranie w kolorze jasnym, ponieważ łatwiej jest na nim zauważyć kleszcze.

2. Dokładne kontrolowanie skóry po powrocie do domu.

Kleszcze „lubią” wkłuwać się w miejsca takie jak skóra głowy za uszami, zagięcia kończyn lub pachwiny. Po powrocie do domu najlepiej wziąć prysznic, sprawdzić dokładnie ciało, a ubranie wyprać.

3. Szybkie działanie, czyli jak usunąć kleszcza?

W sytuacji znalezienia żerującego kleszcza, należy usunąć go możliwie jak najszybciej. W przypadku kleszczy zainfekowanych krętkiem boreliozy kluczowe są pierwsze 24 godziny.

Jak pozbyć się kleszcza? Można do tego celu użyć pęsety (co rodzi ryzyko uszkodzenia pasożyta), ale lepiej użyć specjalistyczny przyrząd do usuwania kleszczy zakupiony w aptece. Przed usunięciem warto zamrozić kleszcza specjalnym spray’em co zmniejszy ryzyko zakażenia (np. Kick the Tick® expert). Kleszcza nie należy wkręcać, lecz wyciągnąć prostopadłym zdecydowanym ruchem ku górze. Czynności wiązane z usuwaniem kleszcza należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych, a po wykonanym zabiegu przyrząd oraz miejsce wkłucia kleszcza zdezynfekować.

Uwaga!

Nigdy nie należy – smarować  kleszcza tłuszczem, alkoholem, polewać olejkiem miętowym, wykręcać pacami ani przypalać!

  1. Repelent, czyli środek przeciw kleszczom.

Wybór preparatów odstraszających kleszcze i owady jest duży. Wysoką skuteczność mają środki zawierające DEET, ale należy pamiętać, że substancja ta jest bardzo toksyczna i w łatwy sposób przenika do krwioobiegu człowieka. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją producenta, w szczególności w zakresie tego czy preparat można nanosić bezpośrednio na skórę i jak często można go stosować.

Źródło:kickthetick.pl

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: