UWAGA NA OSZUSTÓW – NAMAWIAJĄ DO INSTALACJI ZDALNEGO DOSTĘPU

UWAGA NA OSZUSTÓW – NAMAWIAJĄ DO INSTALACJI ZDALNEGO DOSTĘPU

Mieszkanka powiatu mławskiego straciła ponad 30 tysięcy zł. Ulegając namowom oszusta, zainstalowała na swoim telefonie dwie aplikacje, nie podejrzewając, że są to programy zdalnego dostępu do smartfona.

Do 34-letniej mieszkanki pow. mławskiego zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika biura obsługi. Polecił jej, by na swoim telefonie zainstalowała dwie aplikacje, dzięki którym przyspieszy Internet. Udzielił kobiecie wskazówek technicznych a gdy zainstalowała już aplikacje otrzymała wiadomości sms ze swojego banku o dokonanych transakcjach. Zorientowała się, że z kont, do których miała dostęp, zniknęły pieniądze, łącznie ponad 30 tysięcy. Do zdarzenia doszło wczoraj. Postępowanie prowadzi referat do walki z przestępczością gospodarczą KPP w Mławie.

Policja ostrzega
Oszuści, zamiast wirusa, coraz częściej wykorzystują metody nakłaniające do instalacji aplikacji, umożliwiających im zdalną kontrolę nad smartfonem czy komputerem. Podając się za pracowników biura obsługi, oferując nową usługę – na przykład super szybki Internet – namawiają do instalacji programów, dzięki którym mogą przejąć kontrolę nad urządzeniami mobilnymi, komputerem. Włamują się na konta bankowe, dokonują przelewów.
Wykorzystywane przez oszustów metody, to nie tylko historyjka o nowej usłudze. Wmawiają swoim ofiarom, że ich telefon lub komputer ma poważnego wirusa, którego natychmiast należy usunąć, ponieważ urządzenie zostało zainfekowane przez cyberprzestępców. Podają się także za policjantów, walczących z cyberprzestępcami.

Policja radzi:
– Chroń swój telefon, komputer certyfikowanymi programami antywirusowymi.
– Nigdy nie instaluj na swoim telefonie nieznanych aplikacji.
– Jeśli dzwoni do Ciebie nieznany numer – nie odbieraj. Skopiuj numer i wpisz w wyszukiwarkę. Jeśli to numer oszustów lub chociażby nachalnej akwizycji, znajdziesz komentarze na ten temat. Zablokuj taki numer.
– Nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych.
– Weryfikuj aplikacje, których instalacja wymaga podawania szczegółowych danych osobowych.

źródło:KPP Mława

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: