Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

UWAGA! POTRĄCENIE PIESZEGO NA PASACH

Przejście dla pieszych to miejsce, w którym piesi powinni czuć się bezpiecznie. To miejsce, w którym kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność! Apelujemy o ostrożność do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

W czwartek (07.10.br.) wieczorem, na ulicy Lidzbarskiej w Żurominie doszło do niebezpiecznej sytuacji. Było już po godzinie 18, a więc widoczność stawała się coraz gorsza (tzw. „szarówką”). Kierujący samochodem volkswagen nie zachował należytej ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych, a w konsekwencji doprowadził do potrącenia 72-letniego mężczyzny, który akurat przechodził po przejściu. Na szczęście mimo wyglądającej groźnie sytuacji, pieszy nie doznał obrażeń ciała. Skończyło się na strachu u obu uczestników zdarzenia i dużej lekcji życia dla kierowcy, którego błąd mógłby mieć znacznie poważniejsze konsekwencje.

Zarazem kierujący jak i pieszy byli trzeźwi. Sprawca zdarzenia, kierujący VW, 35-letni mieszkaniec powiatu żuromińskiego, ukarany został mandatem i 10 punktami karnymi.

Przypominamy kierującym, że znak D-6 „Przejście dla pieszych” jest nie tylko informacją dla kierowcy o tym, że zbliża się do przejścia. Znak ten także zobowiązuje kierowcę do zwolnienia i zachowania szczególnej ostrożności. Szczególnie ostrożność tą należy zachować na przejściach dla pieszych, które są słabo oświetlone lub też, które znajdują się w rejonie skrzyżowania dróg.

Zgodnie z artykułem 13 ustawy o Prawie o ruchu drogowym wiemy, że piesi na pasach mają pierwszeństwo i zgodnie z tym artykułem kierowcy  zobowiązani są do ustąpienia pierwszeństwa pieszym i zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do nich. Zmiany, które zostały wprowadzone z dnie 1 czerwca br., oprócz powyższych przepisów, pieszy ma również pierwszeństwo wchodząc na przejście dla pieszych przed pojazdem za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych. Pieszemu korzystającemu, z przejścia zabrania się używania urządzeń elektronicznych np. telefonu.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,

  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

 

 

 

 

 

Źródło: KPP Żuromin

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: