Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

UWAGA!!! 1 lipca ważna data dla palaczy

Ważna data dla palaczy. Od 1 lipca  liquidy do e-papierosów będą objęte akcyzą. Branża e-papierosów zapowiada gwałtowny wzrost cen. Akcyza na e-papierosy wywinduje ceny nawet o 800 proc. Ale na tym może się nie skończyć. Wprowadzenie akcyzy we Włoszech doprowadziło do bankructwa 70 proc. firm z branży. W rządzie argumentują, że najważniejsze jest zdrowie, głównie młodzieży.

– Podatek znacząco podwyższy ceny. W sieciach, gdzie są nieco tańsze płyny, ten wzrost szacujemy na minimalnym poziomie ok. 5,5 zł netto, z VAT będzie to ok. 6,6 zł za buteleczkę 10 ml – mówi handlowiec z popularnego sklepu.

Warto tu jednak wspomnieć, że taka buteleczka płynu z nikotyną kosztowała średnio ok. 6 zł. Ceny wzrosną zatem o 100 proc.

10 ml to zgodnie z unijnymi przepisami maksymalna dopuszczalna pojemność opakowań dla płynu z nikotyną. W większych buteleczkach o pojemności 20 ml sprzedawane są liquidy bez nikotyny. One również zostaną objęte akcyzą, a ich cena wzrośnie średnio o ok. 15 zł, czyli też o ok. 100 proc.

– Dziś baza do takiej domowej produkcji płynu kosztuje za 100 ml ok. 9 zł. Z akcyzą ta cena wzrośnie do co najmniej do 75 zł. Oznacza to ok. 800 proc. podwyżki – mówi Przemysław Jaskóła ze Stowarzyszenia Vaping Association Polska (VAP).

Palacze sami komponujący swoje płyny więcej zapłacą też za aromaty. Teraz 10 ml kosztuje ok. 10 zł, z akcyzą będzie to ok. 17 zł. Płyny nikotynowe podrożeją z ok. 4,5 zł za 10 ml do ok. 11 zł. VAP przewiduje, że przez to e-palacze mogą wrócić do normalnych papierosów lub będą kupować produkty nikotynowe w szarej strefie.

W innych krajach podobne zmiany już wprowadzono. W efekcie szara strefa zdominowała legalny rynek i jest szacowana na ok. 90 proc. konsumpcji. Tamtejszy rząd chce trzykrotnie obniżyć stawkę.

VAP przekonuje również, że we Włoszech udział szarej strefy wzrósł do blisko 80 proc., upadło 70 proc. firm z branży, a pracę straciło 2 tys. osób.

Źródło:money.pl

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: