23 grudnia br. skierowano do ogłoszenia rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Będą one mogły być egzekwowane – na podstawie tego aktu prawnego.
Od 1 marca 2022 roku obowiązkowi szczepień przeciwko koronawirusowi oprócz pielęgniarek, położnych i lekarzy, będą podlegać pracownicy podmiotów medycznych oraz aptek.
– Mówimy tu o obowiązkowym szczepieniu zarówno stricte zawodów medycznych, jak i wszystkich pracowników podmiotów medycznych w kraju, wraz z aptekami – informuje rzecznik. Decyzja jest spowodowana dużą stycznością tych osób z chorymi na covid – 19, co może prowadzić do roznoszenia wirusa.
Polski rząd idąc w ślady innych krajów w Europie postanowił wprowadzić obowiązek szczepień. Te, jak poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, będą dotyczyły nie tylko pielęgniarek, położnych i lekarzy, ale także pracowników podmiotów medycznych oraz aptek.
Nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wprowadza obowiązek szczepienia w pełnym schemacie od 1 marca 2022 roku. Obowiązku szczepienia będą musieli dopełnić również ozdrowieńcy po upływie 6 miesięcy od uzyskania dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 (ministerstwo przypomina, że certyfikat ozdrowieńca nie jest przeciwskazaniem do szczepienia, a „jego termin ważności 180 dni nie ogranicza prawa do wystawienia UCC po szczepieniu przeciwko COVID-19”).
Zwolnieni mają być wyłącznie ci, którzy mają zdrowotne przeciwskazania do szczepienia przeciwko COVID-19.