Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

W 2022 ROKU SZCZEPIENIA PRZECIW COVID BĘDĄ OBOWIĄZKOWE

23 grudnia br. skierowano do ogłoszenia rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Będą one mogły być egzekwowane – na podstawie tego aktu prawnego.

Od 1 marca 2022 roku obowiązkowi szczepień przeciwko koronawirusowi oprócz pielęgniarek, położnych i lekarzy, będą podlegać pracownicy podmiotów medycznych oraz aptek.

– Mówimy tu o obowiązkowym szczepieniu zarówno stricte zawodów medycznych, jak i wszystkich pracowników podmiotów medycznych w kraju, wraz z aptekami – informuje rzecznik. Decyzja jest spowodowana dużą stycznością tych osób z chorymi na covid – 19, co może prowadzić do roznoszenia wirusa.

– Pracodawca będzie podejmował indywidualne decyzje wobec pracownika, który nie wykona obowiązku szczepień. Tak jak obecnie jest ze szczepieniami na WZW typu B. Jeżeli jest obowiązek szczepień, a pracownik go nie wykona, nie może zostać dopuszczony do wykonywania swoich obowiązków w miejscu pracy – dodaje rzecznik.

Polski rząd idąc w ślady innych krajów w Europie postanowił wprowadzić obowiązek szczepień. Te, jak poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, będą dotyczyły nie tylko pielęgniarek, położnych i lekarzy, ale także pracowników podmiotów medycznych oraz aptek.

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wprowadza obowiązek szczepienia w pełnym schemacie od 1 marca 2022 roku. Obowiązku szczepienia będą musieli dopełnić również ozdrowieńcy po upływie 6 miesięcy od uzyskania dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 (ministerstwo przypomina, że certyfikat ozdrowieńca nie jest przeciwskazaniem do szczepienia, a „jego termin ważności 180 dni nie ogranicza prawa do wystawienia UCC po szczepieniu przeciwko COVID-19”).

Zwolnieni mają być wyłącznie ci, którzy mają zdrowotne przeciwskazania do szczepienia przeciwko COVID-19.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: