Ciechanowskie Centrum Rehabilitacji ma zostać przekształcone na potrzebę powstania Izolatorium. Będą tam kierowane osoby które mają wynik dodatni na obecność koronawirusa, jak również ci którzy na wynik testu czekają. To głównie z myślą o takich przypadkach wojewodowie i dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia tworzą w poszczególnych regionach izolatoria.
Sytuacja epidemiologiczna wymusza zorganizowane takiego miejsca na terenie naszego regionu. Pomimo tego że na Mazowszu znajduje się ich sześć, żaden nie znajduję się w naszej okolicy.
Jak informują służby prasowe wojewody, za ich utworzenie i funkcjonowanie odpowiadają szpitale, a koszty działania opłaca Narodowy Fundusz Zdrowia.
Do izolatorium będą kierowane:
• osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, niewymagające leczenia w szpitalu,
• osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem),
• osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,
• osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.
Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium będzie monitorowany przez personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanym czuwa również lekarz, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela teleporady medycznej, np. przez telefon. W izolatorium pobiera się także wymazy do badań na obecność koronawirusa.
Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.
foto/www.szpitalciechanow.com.pl