WAKACYJNA SŁABOŚĆ POLAKÓW MOŻE DZIAŁAĆ JAK TRUCIZNA!

WAKACYJNA SŁABOŚĆ POLAKÓW MOŻE DZIAŁAĆ JAK TRUCIZNA!

Polacy, którzy mają pewną wakacyjną słabość, powinni uważać na niektóre składniki popularnych przysmaków. Są  one wzbogacane co intensyfikuje smak ale może mieć też bardzo zły wpływ na organizm.

Mleko, śmietanka, szczypta cukru, a także naturalne dodatki smakowe, takie jak kakao, owoce, czy ziarna wanilii są jak najbardziej na miejscu, to tłuszcze, syropy i wszelkiego rodzaju “E” mogą działać jak najprawdziwsza trucizna. Polacy mają latem ogromną słabość do lodów. Są one przepysznym przysmakiem ale ich skład czasami może mieć tragiczny wpływ na nasze zdrowie. Częstym powodem zatrucia na wakacjach są właśnie lody. Trzeba uważać na tłuszcz trans. Najpopularniejszą formą takich związków jest olej palmowy. W tym przypadku zatrucie to początek dalszych schorzeń. Tłuszcze trans zwiększają stężenie cholesterolu LDL (niepożądany przez organizm) na rzecz straty w HDL (pożądany). Wtedy też rośnie ryzyko takich chorób jak miażdżyca, a nawet zawał, czy udar. Syrop glukozowy natomiast przyczynia się m.in. do postępującej otyłości, insulinooporności, a także cukrzycy typu II, podnosi stężenie cholesterolu i trójglicerydów. Wskaźniki przekraczające dopuszczalną normę mogą powodować rozwój chorób układy krążenia (np. miażdżyca, nadciśnienie). Bardzo niebezpieczny jest karagen, czyli E-407. Według raportów Międzynarodowej Agencji Badania Raka (IARC), typo pozyskiwany z alg przekłada się na wystąpienie owrzodzeń, a nawet – nowotworów złośliwych. Ponadto, E-407 ma ogromny wpływ na układ pokarmowy szczególnie w przypadku błony śluzowej żołądka i jelit.

Oczywiście nie ma co przesadzać, ponieważ lody to przyjemność i zapewne każdy się na nie skusi. Warto jednak zwrócić uwagę na ich skład i nie jeść za wiele tego przysmaku. We wszystkim trzeba mieć umiar.

Źródło: turysci.pl

Foto: ภูดิท สุเมธพาณิชย์ z Pixabay 

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: