WĄŻ NA PLAŻY NAD ZALEWEM RUDA! FOTO OD CZYTELNICZKI

WĄŻ NA PLAŻY NAD ZALEWEM RUDA! FOTO OD CZYTELNICZKI

W Polsce występują cztery gatunki węży i wszystkie z nich objęte są ochroną. Tylko jeden spośród nich jest jadowity. A kolejny to dusiciel i wspina się po drzewach.

W okolicach zalewu Ruda w Mławie mogą występować zaskroniec zwyczajny lub żmija zygzakowata. Jednej z naszych czytelniczek udało zrobić się takie zdjęcie:

Węże (Serpentes) – podrząd gadów z rzędu łuskonośnych. Charakteryzują się wydłużonym, beznogim ciałem i aparatem szczękowym umożliwiającym niezwykle szerokie rozwarcie szczęk, a co za tym idzie połykanie ofiar w całości, brakiem błony bębenkowej i ucha środkowego. Liczba kręgów, które mają (podobnie jak u waranów) dodatkowe powierzchnie stawowe, może sięgać 400. Węże (jadowite i właściwe) mają tylko jedno (prawe) płuco (dusiciele mają dwa), wydłużoną wątrobę, nerki ułożone jedna za drugą. Mają dobrze rozwinięty narząd Jacobsona. Węże są grupą monofiletyczną. Rozmnażają się płciowo.

Cztery rodzaje węży występujących w Polsce

Zaskroniec zwyczajny:

Samica zaskrońca może osiągać długość około 1,5 m, natomiast samiec jest krótszy i może osiągać maksymalnie 1 m. Wąż przyjmuje oliwkowozieloną barwę, podbrzusze jest jaśniejsze, może być bladożółte, a nawet białe. Na całym ciele zaskrońca występują czarne poprzeczne pasy. Głowa zaskrońca jest wyraźnie wyodrębniona od ciała, a za skroniami występują żółte plamy z czarnymi brzegami. Główną siedzibą zaskrońca są tereny podmokłe, bagna, a także okolice jezior i rzek. Gady tego gatunku mogą czasami wchodzić do domów. Pożywieniem zaskrońca są przede wszystkim gryzonie, niewielkie ryby i płazy, które wąż połyka w całości (wcześniej nie dusi ich, ani nie obezwładnia). Zaskroniec zwyczajny jest najczęściej występującym w Polsce wężem. W chwili zagrożenia wąż wypuszcza ciecz, która ma odstraszyć napastnika, zaskroniec może również udawać martwego. Nie stanowi zagrożenia dla ludzi i unika kontaktu z człowiekiem.

Gniewosz plamisty:

Osiąga długość około 60-90 cm, jest szarobrązowy albo rdzawobrązowy, a z boku od nozdrzy po szyję przebiega czarny pasek. Jego ciało jest jednobarwne, jednak układ plamek może być podobny do zygzaka żmii, w związku z czym te dwa węże są często mylone. Gad ma okrągłe źrenice, a jego głowa słabo odznacza się od ciała. Na głowie występuje ciemna plama w kształcie litery V. Gniewosz plamisty występuje przede wszystkim w nasłonecznionych i suchych miejscach, lubi wygrzewać się na skałach, a ukrywa się w gęstych trawach. Wąż ten żywi się drobnymi ssakami, jaszczurkami, padalcami oraz małymi płazami. Swoje ofiary najpierw oplata i obezwładnia, a następnie połyka w całości. Gad jest najbardziej aktywny w ciągu dnia, mimo to trudno go spotkać. Obecnie jest zagrożony wyginięciem i coraz rzadziej można go zobaczyć. Gniewosz plamisty jest nieszkodliwy dla człowieka.

Wąż eskulapa:

Wąż eskulapa może osiągać długość nawet 2 m, co sprawia, że jest najdłuższym wężem występującym w Polsce. Jest jednolicie ubarwiony, przyjmuje kolor jasnobrązowy, miedzianobrązowy albo oliwkowobrązowy. Spodnia część ciała i podgardle są zabarwione na żółto. Za głową są widoczne z kolei ciemniejsze plamy, które z wiekiem stają się coraz słabiej widoczne. Głowa węża eskulapa jest słabo odznaczona od tułowia, wąska i wydłużona. Żyje głównie na polanach, w pobliżu dróg oraz w lasach liściastych. Jego głównym pożywieniem są drobne gryzonie, jaszczurki, małe ptaki, pisklęta oraz jaja ptaków. Może żywić się także innymi wężami. Swoje ofiary wąż eskulapa owija i dusi, a potem połyka w całości. Posiada umiejętność pełzania po drzewach. Wąż eskulapa występuje przede wszystkim w Bieszczadach, ale jest niezwykle rzadki. Szacuje się, że jego populacja w Polsce może wynosić zaledwie około 100 osobników. Jest wężem niejadowitym.

Żmija zygzakowata:

Żmija zygzakowata osiąga zwykle około 90 cm długości, niektóre osobniki mogą być dłuższe. Występuje w trzech odmianach kolorystycznych – brązowoczerwonej, czarnej i szarej. Na jej plecach widoczny jest ciemniejszy zygzak. Charakterystyczna dla żmii jest trójkątna głowa i pionowe źrenice. Środowisko, w którym żyje żmija zygzakowata to zazwyczaj podmokłe łąki i obrzeża lasów. Żmija chętnie kryje się wśród korzeni albo pod kamieniami i krzewami. Wąż żywi się owadami, drobnymi ssakami i jaszczurkami, ale zadowoli się też mniejszymi zdobyczami, takimi jak dżdżownice i ślimaki.

To jedyny jadowity wąż występujący w Polsce. Żmija zazwyczaj ucieka przed człowiekiem i atakuje jedynie w sytuacjach, gdy nie ma możliwości ucieczki. Wąż zwykle najpierw ostrzega głośnym syczeniem, a dopiero później kąsa. Przy ukąszeniu zdarza się, że wypuszcza jad. W takim przypadku konieczne jest podanie antytoksyny.

Źródło: wikipedia, wp.pl

Foto: Lena Ziółkowska

You May Also Like

One thought on “WĄŻ NA PLAŻY NAD ZALEWEM RUDA! FOTO OD CZYTELNICZKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: